- W Polsce zdecydowanie za małą uwagę poświęcamy rakowi pęcherza moczowego, tymczasem jest to jeden z groźniejszych znanych nowotworów. Bardzo często skutkuje przerzutami na inne narządy, problemem są również częste nawroty choroby. Zbyt późne wykrycie często wiąże się z całkowitym usunięciem pęcherza, co znacznie obniża jakoś życia chorych. W Polsce w wyniku tej choroby nadal umiera połowa osób zdiagnozowanych – mówił profesor Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
 
Rak pęcherza moczowego jest 5. najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet – mówił profesor Chłosta. Rozpoznaje się go u 6000 Polaków rocznie - każdego dnia o zachorowaniu dowiaduje się 16 osób. Niestety, często choroba jest już zaawansowana. Jakość życia drastycznie się obniża, leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, zwłaszcza między 60. a 70. Nie znaczy to, że nie może się pojawić u osób młodych – u prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie – Szymona Chrostowskiego raka pęcherza z przerzutami stwierdzono 12 lat temu, gdy miał lat 20. Na szczęście chorobę udało się opanować.
 
Bardzo ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu. To krwiomocz (czyli krew w moczu), częste oddawanie moczu oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły krwiomocz zdecydowanie jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
 
 
- Ponieważ krwawienie może po pewnym czasie ustąpić, pacjenci często je lekceważą - mówił profesor Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii. Niestety, nawet jeśli w końcu zgłoszą się do lekarza, często stawiane jest błędne rozpoznanie – na przykład zapalenia pęcherza. Lekarz wypróbowuje kolejne antybiotyki, a rak rośnie i tworzy przerzuty. Czas ma krytyczne znaczenie – podkreślali eksperci.
 
Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Z kolei pacjent nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet, jeśli krwiomocz ustępuje.
 
Niektóre czynniki ryzyka można ograniczyć. Groźba zachorowania na ten nowotwór jest niemal trzykrotnie wyższa u palaczy tytoniu. Rakowi pęcherza sprzyja także kontakt z chemikaliami używanymi w garbarstwie, przemyśle tekstylnym, metalowy czy petrochemicznym. Oprócz niepalenia zalecane jest utrzymywanie optymalnej wagi, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.
 
Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych oraz niskie kontrakty oddziałów urologicznych.
- Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21 procent spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza – mówił profesor Sosnowski. W naszym kraju niestety jest inaczej, jest ona nawet nieco wyższa niż dawniej.
 
Własną wiedzę na temat raka pęcherza moczowego można sprawdzić odpowiadając na kilka krótkich pytań zawartych w krótkiej animacji na YouTubehttps://www.youtube.com/watch?v=SMCqNRkN-b0&feature=youtu.be
 
Sytuacja pacjentów z rakiem pęcherza moczowego została szczegółowo opisana w Raporcie Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany, wydanym w 2014 roku przez Fundację Wygraj Zdrowie.
 
Spotkane prasowe „Cała prawda o raku pęcherza moczowego" zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Urologiczne i fundację Wygrajmy Zdrowie towarzyszyło w Warszawie corocznemu spotkaniu Sekcji Uroonkologów Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, na którym również podjęto temat raka pęcherza moczowego. (pap)