Pakiet onkologiczny, który wszedł w życie 1 stycznia, może usprawnić diagnostykę choroby.

Jak podaje czasopismo medyczne „European Journal of Cancer”, rak pęcherza moczowego jest piątym najczęściej występującym nowotworem w Europie. Co roku diagnozuje się go u ponad 151 tysięcy osób. Polskie statystyki są równie niepokojące.
– Nowotwór pęcherza moczowego rocznie wykrywa się u ponad 6 tysięcy osób. Jest to czwarty nowotwór w Polsce pod względem zgonów. W przeważającej części chorują na niego mężczyźni – mówi agencji informacyjnej Newseria Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Czytaj: Rak pęcherza wykrywany i leczony zbyt późno >>>

Według Cancer Research UK, brytyjskiej organizacji zajmującej się badaniami nad rakiem, jedynie 28 procent przypadków choroby dotyczy kobiet. Co ciekawe, aż 42 procent wszystkich nowotworów pęcherza moczowego jest związane ze stylem życia, a nie genami. Przykładowo, ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego jest 3,8 razy wyższe u palaczy niż u osób, które nigdy nie paliły.

– Bardzo niewiele osób wie, że palenie wpływa nie tylko na nowotwór płuca, lecz także na nowotwór pęcherza moczowego. Oprócz palenia, ryzyko choroby podwyższa przebywanie w środowisku, gdzie jest bardzo dużo chemikaliów, czyli na przykład farby, oleje, paliwa. Trzecim czynnikiem są oczywiście uwarunkowania środowiskowe i genetyczne – wylicza Szymon Chrostowski.
Leczenie i rokowania zależą od tego, jak głęboko nowotwór wrósł w ścianę pęcherza. 

– Jeśli guz jest jeszcze w obrębie pęcherza moczowego, to mamy sytuację w miarę dobrą. Problem pojawia się, kiedy choroba ze środka pęcherza wnika w jego ścianki, a często też wychodzi poza jego strukturę i nacieka na inne narządy – tłumaczy Chrostowski.
Niestety, rak pęcherza moczowego często jest diagnozowany zbyt późno, ponieważ jego objawy przypominają symptomy zapalenia cewki moczowej lub pęcherza moczowego, przez co lekarze często wdrażają leczenie farmakologiczne, nie zlecając pogłębionej diagnostyki.

– Te sprawy ma wyjaśnić pakiet onkologiczny, który obowiązuje od 1 stycznia 2015. Najpierw trzeba będzie wyeliminować chorobę nowotworową, zlecając odpowiednią diagnostykę, a dopiero potem przechodzić do tych innych, mniej śmiercionośnych chorób, które również są związane z pęcherzem moczowym – dodaje rozmówca.
Onkolodzy apelują, by nie lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o nowotworze pęcherza moczowego. Każdy pacjent, który zaobserwuje w moczu krew, powinien wykonać badanie ogólne moczu oraz USG jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego.