Poprzednia Narodowa Rada Rozwoju zakończyła swe funkcjonowanie wraz z końcem pierwszej kadencji prezydenta. - Poprzednia Narodowa Rada Rozwoju funkcjonowała w formule poszczególnych sekcji i na czele tej Narodowej Rady stał sekretarz, który kierował pracami całości - wyjaśnia Piotr Ćwik, od kilku dni zajmujący stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP. Jak wyjaśnia, obecnie kształt Rady zostanie "trochę przeformułowany", powstanie kilka "mniejszych, bardziej mobilnych ciał", które będą w sposób ekspercki doradzały prezydentowi oraz przygotowywały propozycje zmian legislacyjnych w poszczególnych obszarach.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przypomniał, że kilka tygodni temu Andrzej Duda powołał już Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ćwik zapowiedział, że w ramach NRR zostaną również powołane kolejne ciała poświęcone innym zagadnieniom.

- Na pewno jedną z wiodących będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju rada, która będzie się zajmowała sprawami ochrony zdrowia. W naturalny sposób to jest bardzo istotne, patrząc na to, z czym się mierzymy od prawie roku, jeśli chodzi o pandemię i o wszystkie te ważne dla Polaków kwestie związane z ochroną zdrowia - podkreślił.

Ćwik: Prace trwają, efekty niebawem

Pytany, kiedy zostanie powołana rada zajmująca się tematyką ochrony zdrowia odparł, że to "kwestia najbliższych pewnie tygodni". Zaznaczył, że prace trwają. - Chcemy cały pakiet przygotować i kolejne rady sukcesywnie będą przez pana prezydenta powoływane - podkreślił. Dodał, że obecnie trwają szerokie konsultacje dotyczące tworzenia zaplecza eksperckiego w poszczególnych radach. Pytany, jakimi tematami będą zajmowały się kolejne, odparł: "Niewątpliwie ważnym obszarem jest kwestia dotycząca ochrony środowiska, energii i zasobów naturalnych. (...) Oprócz tego na pewno rada do spraw młodzieży" - dodał. Podkreślił, że trwają już konsultacje z tym związane z udziałem prezydenckich doradców - Kingi Dudy oraz Łukasza Rzepeckiego.

Czytaj też: Mieszanie w działach – nie wiadomo, ile mamy ministerstw  >

Czym jest Narodowa Rada Rozwoju?

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta czytamy, że Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.

 


AM/PAP