W czwartek 6 marca 2014 w Sejmie odbyła się zorganizowana przez PSL konferencja "Pakt dla zdrowia". Podczas debaty z udziałem ekspertów medycznych, reprezentantów pacjentów, samorządowców, środowiska naukowego oraz przedsiębiorców sformułowano "zadania i cele polityki zdrowotnej".

Według Stronnictwa należy do nich zwiększenie całkowitych nakładów finansowych na ochronę zdrowia w Polsce do 10 procent PKB. Zwiększenie nakładów miałoby nastąpić między innymi poprzez większe pozyskanie środków unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne, skrócenie dotychczasowej drogi przepływu pieniędzy w ochronie zdrowia od osób ubezpieczonych do świadczeniodawców.

Kolejnym celem ma być uchwalenie „Konstytucji Zdrowia", czyli "ustawy o zdrowiu publicznym, w której znajdą się rozproszone po kilkudziesięciu aktach prawnych ponadsektorowe zadania ochrony zdrowia w Polsce".

PSL wskazuje też na potrzebę zapewnienia "równości w zdrowiu poprzez zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dla obywateli bez względu na ich dochody, status społeczny oraz miejsce zamieszkania".

Priorytetem mają też być: "poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży" oraz "stworzenie ponadsektorowych warunków do zdrowego starzenia się społeczeństwa".

Wnioski z konferencji wskazują też na "konieczność zwiększenia skuteczności systemu ratownictwa medycznego".

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zapowiedział, że opracowane w czwartek rekomendacje zostaną w przyszłości wykorzystane w pracach parlamentarnych i rządowych. (pap)