1. Projekt zarządzenia 

W dniu 8 listopada 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił na stronie internetowej www.nfz.gov.pl (zakładka "Projekty zarządzeń"), w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty, dwa projekty zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniających zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Projektowane zmiany, jak wynika z intencji normodawcy, w znacznej części dotyczą dostosowania przepisów zarządzenia do przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. Nr 140, poz. 1143 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.dz.l. wraz z aktami wydanymi na jej podstawie i zgodnie z przyjętym założeniem obowiązywać będą od dnia 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z treścią komunikatu w sprawie projektów zarządzeń zmieniających zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, termin zgłaszania uwag upływa w dniu 22 listopada 2012 r., przy czym same uwagi należy nadsyłać na adres: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl.

2. Zakres planowanych zmian

2.1. Zastosowanie kodów resortowych

Postanowienia pierwszego z projektów zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, którego wejście w życie zaplanowano na dzień 1 stycznia 2013 r., zakładają, iż wpisy do rejestru w zakresie resortowych kodów identyfikacyjnych, nadanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych dla zakładów opieki zdrowotnej oraz szczegółowych zasad ich nadawania (Dz. U. Nr 170, poz. 1797 z późn. zm.), zachowają ważność do dnia wejścia w życie aktów wykonawczych wydanych na podstawie art. 105 ust. 5 u.dz.l., z uwzględnieniem przepisów przejściowych tej ustawy. Ponadto z dniem 1 stycznia 2013 r. kontraktowanie neonatologii jako kolejnego zakresu może odbywać się wyłącznie w oddziałach szpitalnych związanych z opieką nad matką i dzieckiem, oznaczonych następującymi resortowymi kodami identyfikacyjnymi: 4401, 4403, 4450, 4456 i 4458. Dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczają kontraktowanie neonatologii jako kolejnego zakresu również w oddziale szpitalnym związanym z opieką nad matką i dzieckiem oznaczonym resortowym kodem identyfikacyjnym 4405.

2.2. Nowe wzory dokumentacji dodatkowej

Przepisy projektowanego zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne zakładają stosowanie nowych wzorów prowadzenia dokumentacji dodatkowej w przypadku udzielania i rozliczania przez świadczeniodawcę świadczeń żywienia dojelitowego i żywienia pozajelitowego. W miejsce dotychczasowej „KARTY KWALIFIKACJI DO ŻYWIENIA POZAJELITOWEGO LUB DOJELITOWEGO” oraz „KARTY ŻYWIENIA POZAJELITOWEGO/KARTY METABOLICZNEJ” świadczeniodawca obowiązany będzie prowadzić i włączyć do historii choroby odpowiednio kartę kwalifikacji dorosłych do żywienia pozajelitowego lub dojelitowego, kartę żywienia pozajelitowego dorosłych/kartę metaboliczną, kartę kwalifikacji dzieci do leczenia żywieniowego/kartę modyfikacji żywienia dzieci, kartę monitorowania leczenia żywieniowego dzieci, kartę kwalifikacji do żywienia/modyfikacji żywienia pozajelitowego i/lub dojelitowego noworodków oraz kartę monitorowania leczenia żywieniowego noworodków.

(...)

Fragment komentarza zamieszczonego w całości w publikacji Serwis Prawo i Zdrowie