Kandydaturę profesora Mariana Zembali podała premier Ewa Kopacz w poniedziałek 15 czerwca 2015. 

Zembala jest konsultantem krajowym ds. kardiochirurgii. Jest także radnym PO w sejmiku województwa śląskiego. W wyborach prezydenckich poparł Bronisława Komorowskiego. 
 
W 2014 oku podczas X Forum Rynku Zdrowia w Warszawie profesor przywołał słowa byłego ministra zdrowia Zbigniewa Religi o tym, że ktokolwiek byłby szefem tego resortu, prędzej czy później zetknie się z problemami, które go przerosną. 
 
Podkreślił również, że coraz więcej dziedzin medycyny w Polsce rozwija się i że możemy być dumni z osiągnięć polskich lekarzy w skali międzynarodowej. 
 
Zdaniem Zembali jednym z priorytetów w systemie ochrony zdrowia powinno być sprawne poprawianie koszyka świadczeń gwarantowanych. - W niektórych obszarach potrzebna jest większa ingerencja państwa, a w niektórych państwo powinno odpuścić- przekonywał. Jednocześnie zaznaczył, że przy rozważaniu zmian powinno się najpierw przeanalizować, jak dane rozwiązanie funkcjonuje w innych krajach. 
 
W ostatnich latach profesor Zembala był rokrocznie uznawany w rankingu "Pulsu Medycyny" za najbardziej wpływową osobę w polskiej ochronie zdrowia. 
 
Urodzony w 1950 roku w Krzepicach koło Częstochowy zawodowo od lat związany jest z Zabrzem.  Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, pracował potem w tamtejszej Klinice Chirurgii Serca. W latach 80. odbywał staże między innymi  w Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. W klinice uniwersytetu w Utrechcie był inicjatorem projektu dot. współpracy w zakresie bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca oraz szkolenia polskiego personelu. W efekcie między innymi w Utrechcie zoperowano ponad 500 dzieci z Polski. 

W 1985 roku rozpoczął pracę w tworzonej Klinice Kardiochirurgii ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, której kierownikiem był Zbigniew Religa. 
 
Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz wszczepienia sztucznego serca. Ten etap jego życia i pracy ilustruje głośny, poświęcony profesorowi Relidze, film pt. "Bogowie". 
 
W 1990 roku po kolejnym stażu naukowym w Niemczech Zembala powrócił do Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie zajął się programem transplantacji serca, serca i płuc. Jako pierwszy w Polsce wprowadził mapping śródoperacyjny oraz operacyjne leczenie napadowego częstoskurczu komorowego w chorobie niedokrwiennej serca; pierwszy w Polsce zastosował też u chorego obie tętnice piersiowe-wewnętrzne w chirurgicznym leczeniu choroby niedokrwiennej serca. 
 
W latach 90. odbywał kolejne zagraniczne staże naukowe. W 1997 roku wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca. Od 1999 roku jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 
 
Kierując od 1993 roku Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu angażował się między innymi w rozwój i rozbudowę ośrodka, którego siedziba przez lata mieściła się w starym, ciasnym obiekcie; zaadaptowanym przed 40. laty budynku dawnej przychodni zdrowia. 
 
Od 1997 roku członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, a od 2011 roku przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 1997-1999 prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. 
 
Podczas tegorocznego Dnia Transplantacji Zembala mówił o stagnacji w tej dziedzinie. - Gdyby złota rybka zapytała nas, jakie mamy marzenie, odpowiedzielibyśmy: fundamentem jest donacja. Wiele w Polsce udało się zrobić w zakresie zmiany świadomości, ale trzeba o tym przypominać cały czas, aby nie marnować możliwości pozyskania narządów do przeszczepów- podkreślił. 
 
W latach 2010-2012 pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń. 
 
W 2014 roku Zembala zdobył mandat radnego sejmiku województwa śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, deklasując - z wynikiem 27 tysiące głosów - swoich kontrkandydatów. 
 
W maju 2015 wystąpił podczas ostatniej konwencji wyborczej Bronisława Komorowskiego przez drugą turą wyborów,  w Gliwicach. Anonsując jego przemówienie obecny minister sprawiedliwości Borys Budka przedstawił go jako "symbol Śląska". Sam Zembala akcentował, że symbolem Śląska są ludzie, etos pracy, wzajemny szacunek i zgoda. Zwracając się do młodych ludzi przekonywał, że Polska "jest krajem spełniającym się". Podkreślił jednocześnie, że "jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia".(pap) 

Czytaj: Dymisja ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza >>>

Oprócz ministra zdrowia premier Ewa Kopacz podała także kandydata na ministra skarbu, którym ma być Andrzej Czerwiński, samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji, który obecnie przewodzi komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych. 

Ministrem sportu ma zostać Adam Korol, były wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijskim z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, związany ze sportem od 13. roku życia.

- Każda z tych osób wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi" - podkreśliła Kopacz, prezentując nazwiska nowych ministrów. 
 
 

Prezydent Bronisław Komorowski powoła nowych ministrów we wtorek 16 czerwca 2015 roku o godzinie 10. 

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali 10 czerwca 2015 ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). (pap)