Krętowski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Zastąpi od września 2016 urzędującego od dwóch kadencji rektora profesora Jacka Niklińskiego, który nie mógł po raz trzeci startować w wyborach rektora.
 
Rektor-elekt, który przez ostatnie osiem lat sprawował funkcję prorektora ds. nauki zapowiada kontynuację rozwoju uczelni, która - jak przyznał w rozmowie z dziennikarzami - przeżywa "złoty wiek". Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy bowiem do grona najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, realizuje wiele grantów naukowych oraz inwestycji, których celem jest rozwój badań, szukanie nowych metod leczenia.
 
Profesor Krętowski powiedział, że uczelnia ma zaplanowanych na najbliższe lata wiele działań. Wśród najważniejszych wymienił projekt pod nazwą CBI Plus o wartości około 200 mln zł. Znaczna część tych pieniędzy jest - jak mówił - zagwarantowana w ramach Kontraktu Terytorialnego województwa podlaskiego z rządem i będzie pochodzić z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Trwają starania o pozyskanie do współpracy przedsiębiorstw oraz o pieniądze z ministerstwa nauki na wkłady własne uczelni do tych przedsięwzięć.
 
Krętowski powiedział, że główną ideą projektu CBI Plus jest medycyna spersonalizowana.
- Chcemy znaleźć takie metody terapii, które są właściwe dla konkretnego pacjenta. Nie dla wszystkich to samo leczenie, bo skuteczność takiego leczenia w różnych chorobach jest różna, czasem bywa bardzo niska. Natomiast wiemy, że mimo, że choroba jest podobna, to pacjenci różnie odpowiadają na różny sposób leczenia - mówił rektor-elekt i wskazał przykład chorób nowotworowych. - Takie metody są już na świecie stosowane i my chcemy być tutaj liderem w tym obszarze - dodał. W planach jest również laboratorium cyklotronowe i produkcja radiofarmaceutyków o krótkim terminie rozpadu, które są potrzebne do nowoczesnych badań ludzkiego ciała w ośrodku, który stworzyła uczelnia w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Działa tam jeden z najnowocześniejszych w Polsce skanerów PET-MRi, będący hybrydą tomografii pozytonowej i rezonansu magnetycznego.

Czytaj: Białystok: laboratorium badań genomu powstanie na Uniwersytecie Medycznym>>>
 
Uczelnia chce też budować centrum badań nad genomem, centrum nutraceutyczne, które będzie się zajmować badaniami nad żywnością funkcjonalną, biobank onkologiczny, centrum analizy i gromadzenia danych. To - jak podkreślił profesor Krętowski - grupa tzw. projektów komercyjnych, związanych ze współpracą z biznesem.
- Wiele z tych projektów jest rozpoczętych, wiele wymaga też potwierdzenia finansowania. Natomiast będziemy ciężko pracowali, żeby się to udało - powiedział rektor-elekt.
 
Dodał, że białostocka uczelnia w wielu, także międzynarodowych rankingach, zajmuje bardzo dobre miejsca, na przykład pod względem liczby cytowań prac naukowych za granicą. Jej władze myślą o studiach doktoranckich na wydziale farmaceutycznym po angielsku, czy czteroletnich studiach dla studentów z USA.
 
Profesor zwyczajny Adam Krętowski jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracuje w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Od 2015 roku jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie diabetologii. Jest specjalistą II stopnia z chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii. Odbył wiele staży i szkoleń zagranicznych, między innymi w Londynie, Waszyngtonie, Seattle, Denver. W swym dorobku ma 167 prac naukowych w prestiżowych czasopismach naukowych. Profesor Krętowski był również wielokrotnie nagradzany, między innymi indywidualną nagrodą ministra nauki za cykl artykułów poświęconych cukrzycy typu I. Rektor-elekt pełnił również funkcję recenzenta KE w ocenie projektów europejskich dotyczących 7 Programu Ramowego oraz programu Horyzont 2020. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Lekarz i przedsiębiorczość. Od teorii do praktyki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł