Proces oficjalnego zgłaszania kandydatur na przyszłą siedzibę Europejskiej Agencji Leków (EMA) trwał do 31 lipca 2017 roku. Polska zdecydowała się kandydować w tej sprawie.

Wniosek o lokalizację w naszym kraju siedziby EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów w lipcu 2017 roku. Zawierał on szczegółową ofertę, wypełnioną zgodnymi z przyjętymi przez Radę Europejską specyfikacjami.

Główne atuty polskiej kandydatury to doskonała lokalizacja Warszawy oraz jej skomunikowanie z innymi europejskimi i światowymi stolicami, atrakcyjne i nowoczesne biurowce, w których agencja mogłaby rozpocząć prace w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, rozbudowane możliwości edukacyjne dla dzieci pracowników agencji, atrakcyjny rynek pracy dla współmałżonków, jakość życia równie wysoka jak w innych europejskich krajach przy relatywnie niższych kosztach utrzymania, wysoki poziom bezpieczeństwa w Warszawie, a także zagwarantowanie ciągłości EMA w nowych lokalizacjach.

Kolejnym formalnym krokiem w procesie wyboru nowej lokalizacji dla EMA jest publikacja wszystkich ofert złożonych przez państwa członkowskie na stronach Komisji Europejskiej oraz ich ocena. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Komisja Europejska dokona analizy ofert oraz przedstawi swoją ocenę do końca września 2017. Decyzja w sprawie lokalizacji zostanie podjęta w drodze głosowania 20 listopada 2017. Procedura przewiduje maksymalnie trzy etapy głosowania.

Polska zgłosiła swoją kandydaturę także w sprawie siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).

Źródło: www.mz.gov.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]