Badania pokazują, że dla 70 procent przyszłych i świeżo upieczonych mam, głównym źródłem wiedzy o nawodnieniu jest personel medyczny, w tym najbardziej wiarygodni i bardzo wysoko cenieni – położna i ginekolog.

W odpowiedzi na powierzone zaufanie oraz niską świadomość kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat odpowiedniego nawodnienia, Kropla Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych powołała do życia kampanię edukacyjną „Mamo, pić!”.

Jej głównym celem jest budowanie wśród przyszłych i obecnych mam świadomości na temat tego, jak istotna jest kwestia odpowiedniego nawodnienia w okresie ciąży i karmienia piersią zarówno dla samej kobiety, jak i jej dziecka.

- Położna w naturalny sposób przekazuje swoją wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem i praktyką, co więcej towarzyszy kobiecie od pierwszego etapu ciąży, aż do narodzin dziecka. Obserwując położne w codziennej pracy wiem, że są one niezwykle ważne szczególnie dla tej grupy pacjentek, ponieważ budzą zaufanie nie tylko jako ekspertki - ze względu na swój zawód, ale także jako kobiety-matki które podpowiadają, jak radzić sobie z ciążą i opieką nad dzieckiem, często bazując na swoim własnym doświadczeniu. Wykorzystując zaufanie przyszłych i świeżo upieczonych mam, zaangażowaliśmy aktywne i doświadczone położne, aby stały się ambasadorkami kampanii „Mamo, pić!”. Będziemy edukować i szerzyć wiedzę na temat nawodnienia wśród grupy kobiet ciężarnych i karmiących na spotkaniach w szpitalach, szkołach rodzenia, przychodniach i podczas wizyt domowych  ̶  wyjaśnia profesor UM, Beata Pięta, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.

Większość położnych w codziennym kontakcie z pacjentkami ma okazję przyjrzeć się ich wiedzy, także dotyczącej odpowiedniego nawodnienia. W ich ocenie świadomość kobiet ciężarnych i karmiących jest niewystarczająca - rzadko zadają one pytania o odpowiednie nawodnienie, a temat większego spożycia płynów przekłada się głównie na ich obawy dotyczące pojawienia się obrzęków.

Poza tym jedna trzecia badanych nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry. Nawet te z grupy kobiet, które mają świadomość wzrostu zapotrzebowania na spożywane płyny, często nie stosują się do tych zaleceń - wypijają mniej niż powinny, średnio 1,7 litra wody dziennie. Jak przyznają położne, niestety tylko niewielka grupa kobiet ciężarnych i karmiących „wie zdecydowanie”, jakie mogą być konsekwencje odwodnienia organizmu w tym okresie.

Kobiety, które szukają informacji na własną rękę w pierwszej kolejności wybierają Internet, Część pacjentek narzeka na brak możliwości kontaktu z położną, nie będąc świadomym, że każda kobieta ma prawo do bezpłatnego wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z zasadami oprócz lekarza ginekologa, także położna ma uprawnienia do prowadzenia fizjologicznej ciąży, może monitorować jej przebieg, wykonywać badania położnicze oraz kierować na badania diagnostyczne i konsultacje medyczne. Dobry kontakt z pewnością przyczyni się do utrzymania dobrego samopoczucia i równowagi emocjonalnej oraz poczucia bezpieczeństwa w czasie ciąży i połogu.

Źródło: Hill+Knowlton Strategies