- To jest podwyżka 500 zł brutto na każdy etat przeliczeniowy (...). Oczywiście to, o czym mówił pan premier, to jest podwyżka brutto, ale do tego mamy te 6 proc., które otrzymamy już do tej podwyższonej kwoty, więc spokojnie mogę powiedzieć, że to będzie netto. I dodatkowo 1000 zł nagrody dla każdego pracownika na stulecie – zaznaczył w rozmowie Jarosław Pinkas.

 

 

NIK: Opinie Sanepidu dotyczące szpitali powinny być obowiązkowe - czytaj tutaj>>
 

Premier zapowiedział podwyżki

Premier Mateusz Morawiecki 24 września na uroczystości z okazji setnej rocznicy istnienia służb sanitarnych powiedział o podwyżkach i premiach dla pracowników sanepidu. 

- Bardzo gorąco chciałbym podziękować wszystkim 17 tysiącom pracowników Polskiej Inspekcji Sanitarnej rozsianym po całej Polsce. Żeby ich służba była jak najlepiej doceniona podjęliśmy decyzję z panem ministrem Jarosławem Pinkasem i panem ministrem Łukaszem Szumowskim o przyznaniu nagród jubileuszowych po tysiąc złotych dla wszystkich pracowników sanepidu - powiedział szef rządu.

Premier poinformował również, że pracownicy sanepidu od nowego roku otrzymają podwyżki pensji o 500 złotych. Podczas otwarcia okolicznościowej wystawy premier mówił, że nagroda wynika z docenienia pracy tych służb.

 

Tajne adresy 164 placówek niespełniających norm sanitarnych - czytaj tutaj>>

100 lat sanepidu

19 lipca 1919 roku,  Sejm niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Zasadniczą ustawę sanitarną ( Dz. U. Nr 63 poz 371). Dokument ten był najważniejszą podstawą prawną dla organizowania się całej służby zdrowia w Polsce, przede wszystkim dla przeprowadzenia solidnych zmian w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi nauki oraz poparciu społeczeństwa, które oczekiwało pomocy w walce z chorobami zakaźnymi.

Zasadnicza ustawa sanitarna w ogólnym zarysie określiła zadania, prawa i obowiązki rządu i samorządu. Zobowiązała samorządy terytorialne do organizowania szpitali, przychodni, ambulatoriów, a także przygotowania personelu medycznego. Ustawa zapewniła bezpośredni nadzór sanitarny państwa nad zdrowiem publicznym. Dla tego rodzaju organu państwowego pierwszy raz użyto pojęcia "Inspekcja Sanitarna", której działalność obejmowała wszystkie jednostki terytorialne kraju.