- Przed wakacyjnym sezonem zdecydowana większość Polaków zadeklarowała, że zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. W porównaniu do 2016 roku nastąpił wzrost o 3 punkty procentowe i wynosił 73 procent. To bardzo dużo. W 2013 roku tylko 58 procent osób planujących zagraniczne wakacje zamierzało wykupić takie ubezpieczenie  – mówi  Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

W lipcu i sierpniu 2017 najczęściej potrzebna była pomoc assistance w wyniku nagłego zachorowania. Na terenie Polski stanowiła ona 60 procent zgłoszeń, za granicą natomiast - 81 procent. Kolejna przyczyna to wypadek – 35 procent zgłoszeń z terenu Polski oraz 17 procent z zagranicy.
 
-  Większość osób, które potrzebowały pomocy assistance, zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej. Za granicą było to aż 82 procent zgłoszeń. Nasi klienci bardzo chętnie korzystali również z możliwości zakupu leków w ramach polisy. W Polsce wykonaliśmy 11 procent takich usług, a zagranicą 55 procent W Polsce bardzo często pomagaliśmy również w zorganizowaniu wizyty w placówce rehabilitacyjnej (32 procent) – dodaje Piotr Ruszowski.
  
Poza granicami Polski, z pomocy assistance przy ubezpieczeniu turystycznym najczęściej korzystaliśmy w Grecji (24 procent zgłoszeń), Bułgarii (11 procent) oraz Chorwacji (10 procent).
 
- Nasza analiza pokazała, że w porównaniu do 2016 roku nastąpił ogromny wzrost interwencji w Egipcie, na Cyprze oraz w Turcji. W każdym z tych krajów wzrosty były trzycyfrowe. Oznacza to, że Polacy przestali mieć obawy przed strajkami i zamachami, które zdarzały się w tych krajach w poprzednich latach – mówi Piotr Ruszowski.
 
Według danych Mondial Assistance najdroższa pomoc medyczna udzielona polskiemu turystowi latem 2017 roku dotyczyła zachorowania na zapalenie płuc w USA, co kosztowało 295,000 zł oraz  spiralnego złamanie kości udowej z przemieszczeniem, wycenione na ponad 200 000 zł, też w USA.  Upadek z wysokości w Serbii wyceniono na 86 000 zlotych, spowodował on złamanie miednicy oraz otwarte złamanie kości łokciowej. 


Źródło: Mondial Assistance Sp. z o.o.