27 czerwca 2013 r. na stronach NFZ pojawiło się podsumowanie dotyczące udzielania świadczeń w zakresie POZ w 2012 r.
Według raportu w ostatnich 3 latach ustabilizowała się nie tylko liczba lekarzy POZ, ale także liczba udzielonych porad (140 milionów), z lekkim spadkiem w 2012 r. Jednocześnie zauważyć można zmniejszanie się liczby udzielonych porad patronażowych udzielanych nowo narodzonym dzieciom oraz profilaktycznych bilansów zdrowia wykonywanych u dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia.
Zaprezentowane w raporcie dane przyczyniły się do zaproponowania przez NFZ reformy opieki POZ poprzez m.in. zmianę grup wiekowych i współczynników korygujących bazową stawkę kapitacyjną dla wyznaczonych grup. W podsumowaniu znalazły się także dane dotyczące potwierdzania uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (eWUŚ), które wskazują na wysoki procent osób, którym NFZ nie może potwierdzić uprawnień i które w rzeczywistości nie korzystają ze świadczeń. Najczęściej dotyczy to osób, które opłacają składki i korzystają ze świadczeń za granicą. Poziom osób z niepotwierdzonym prawem do świadczeń waha się na średnim poziomie 7,10% (największy udział osób o niepotwierdzonym uprawnieniu do świadczeń na listach lekarzy POZ występuje w województwie opolskim - prawie 10%, oraz zachodniopomorskim - prawie 9,5%, najniższy udział tych osób występuje zaś w województwie świętokrzyskim - prawie 5% oraz w województwie śląskim - 5,72%).
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz przedstawiła powyższe podsumowanie w dniu 21 czerwca 2013 r. podczas XIII Kongresu Medycyny Rodzinnej w Poznaniu.
Opracowanie: Alicja Plichta, RPE WKP
Źródło: www.nfz.gov.pl, stan z dnia 28 czerwca 2013 r.
\