W europejskich i amerykańskich wytycznych medycznych pentosan polysulfat (PPS) figuruje jako standardowy lek stosowany w leczeniu ciężkiej, przewlekłej choroby pęcherza, jaką jest śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (IC). Teraz, ze wskazaniem do stosowania w przypadku IC, Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała pentosanowi status tzw. leku sierocego.
 
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (IC) należy do chorób rzadkich (ang. orphan diseases). Europejska Agencja Leków oficjalnie wpisała substancję leczniczą PPS do swojego rejestru jako lek sierocy.
- Nadanie pentosanowi polisulfatowi oficjalnego statusu leku sierocego na terenie Unii Europejskiej to dla bene-Arzneimittel ogromny sukces - powiedział prezes spółki, dr Guenter Auerbach. - Możliwość zaoferowania innowacyjnych leków pacjentom z rzadkimi, ale ciężkimi schorzeniami urologicznymi to krok milowy w dalszym rozwoju naszej firmy.
 
IC to ciężkie, przewlekłe schorzenie pęcherza moczowego, które w sposób negatywny odbija się na jakości życia. Ponieważ dotyka ono średnio mniej niż dwie osoby na 10 tysięcy i wiąże się ze znacznym cierpieniem dla pacjenta, uznano je oficjalnie za chorobę rzadką. IC powoduje konieczność częstego, a jednocześnie bolesnego oddawania moczu, jak również wywołuje ostry ból w podbrzuszu.
 
 
Do przyczyn tej przewlekłej choroby należy uszkodzenie wyściółki pęcherza, zwłaszcza w obrębie warstwy glikozaminoglikanów (GAG). W jego wyniku funkcje ochronne tej warstwy ulegają osłabieniu, a toksyczne składniki moczu mogą przenikać do niższych warstw tkanek, wywołując podrażnienie lub stan zapalny. (Centrum Prasowe PAP)