Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy protestuje przeciwko wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej w obecnym kształcie. Namawia on dyrektorów szpitali do buntu przeciw takiej sytuacji i domagania się od Narodowego Funduszu Zdrowia zmiany systemu wyceny świadczeń lecznictwa szpitalnego.
W dniu 13 czerwca 2011 r. przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy spotkali się z szefami szpitali, by „przedstawić im swe stanowisko w sprawie przekształceń lecznic". Na zaproszenie OZZL odpowiedziało tylko kilkunastu dyrektorów, którzy jednak „nie chcieli wypowiadać się dla mediów".
Związek uważa, że „ustawa o działalności leczniczej, która wchodzi w życie 1 lipca 2011 r., zmusza samorządy do przekształceń szpitali w spółki na niekorzystnych warunkach". Związkowcy domagają się zmiany tych przepisów. Żądają też podpisania zbiorowego układu pracy dla lekarzy.
Jak powiedział Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, „jeżeli szpitale będą przekształcane w spółki na warunkach proponowanych przez Rząd, to medycy będą zwalniać się z pracy z siedmiodniowym okresem wypowiedzenia". Związek poinformował, iż „ma na to wsparcie samorządu lekarskiego oraz zabezpieczone fundusze dla tych, którzy będą się zwalniali". Zapowiada też, że „będzie w tej sprawie prowadził akcję informacyjną".
Ministerstwo Zdrowia na razie milczy w tej sprawie. Jak powiedział Rzecznik MZ Piotr Olechno, „Resort na razie nie będzie komentował zapowiedzi OZZL dotyczących zwolnień lekarzy".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 13 czerwca 2011 r.

Data publikacji: 14 czerwca 2011 r.