– Rzadko zdarza się, że szpital rezygnuje z outsourcingu na rzecz prowadzenia laboratorium samodzielnie, są to pojedyncze przypadki - mówił Dariusz Zowczyk ze spółki Diagnostyka, prowadzącej sieć laboratoriów w całej Polsce podczas panelu na temat jakości w laboratoriach sieciowych, który odbył się podczas XIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, w Krakowie, 5 września 2017.

Przeciętny koszt laboratorium szpitalnego stanowi około 3 procent kosztów szpitala, dlatego menedżerowie placówek nie widzą celowości ponoszenia dodatkowych wydatków na ten cel.

Najczęstszym powodem decyzji o outsourcingu laboratorium jest brak kadry, środków na inwestycje oraz systemu informatycznego zintegrowanego z systemem szpitalnym. Problemem laboratoriów szpitalnych  jest także zły stan pomieszczeń i aparatury, mała liczba wykonywanych badań wysokospecjalistycznych, co powoduje wysoki koszt jednostkowy takich badań, a także brak systematycznej kontroli jakości.

Rezultatem outsourcingu jest natomiast szerszy zakres badań, poprawa ich jakości, uniknięcie ciągłych przetargów i napraw sprzętu, prowadzenia szkoleń i większa możliwość rozwiązania problemów kadrowych. W laboratorium sieciowym łatwiej jest dbać o jakość, wykorzystując doświadczenie personelu placówki i  innych laboratoriów oraz doświadczenie menedżerów sieci.
- Laboratoria sieciowe zapewniają badania dobrej jakości w dobrej cenie, szeroki dostęp do badań w całej Polsce i do wyników online – mówił Jakub Swadźba z Diagnostyki podczas panelu dyskusyjnego.

Outsourcing laboratorium może być zewnętrzny, gdy niektóre lub wszystkie badania wykonywane są na zewnątrz szpitala, w laboratorium pozaszpitalnym, i wewnętrzny, gdy następuje jedynie zmiana struktury własności laboratorium szpitalnego i dalsze wykonywanie badań odbywa się w tej samej jednostce.

Uczestnicy panelu dotyczącego jakości w laboratoriach podkreślali potrzebę kontroli zewnętrznej i wewnętrznej, wprowadzania nowych technologiach, które podnoszą jakość badań, a także mówili o problemach z dostępem do wykwalifikowanej kadry w tej branży.

W Polsce jest ponad 14 tysięcy diagnostów laboratoryjnych, ale tylko 21 procent z nich to specjaliści. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest laboratoriów diagnostycznych, średnio na jedno laboratorium przypada pięciu diagnostów, z tego tylko jeden jest specjalistą.

Uczestnicy panelu podkreślali także problem braku wyceny badan laboratoryjnych, braku kontroli obowiązujących przepisów, na przykład w zakresie transportu, a także nierówne traktowanie podmiotów prywatnych i publicznych przez organy kontrolne.

 [-DOKUMENT_HTML-]