Do takiego wniosku doszła większość uczestniczących na Europejskim Kongresie Medycznym w Gdańsku w dniu 8 czerwca 2016 r. panelistów.

Nie obeszło się jednak bez kontrowersji. Największy obecnie problem to zapowiadane przez resort zdrowia zmiany w zakresie kwestii własności aptek. Resort zapowiada powrót do zasady „apteka dla aptekarzy”, co spotyka się z dużym sprzeciwem obecnych uczestników rynku aptecznego, którzy wskazują, że spowoduje to zamknięcie kilku tysięcy aptek.

Marcin Tomasik, adwokat, po krótce przybliżył historię i obecny model funkcjonującego w Polsce rynku aptek. Wskazał także, że w krajach europejskich dominuje otwarty model aptekarstwa (nie ma ograniczeń co do właścicieli aptek, nie ma cenzusu wieku właścicieli, nie ma ograniczeń terytorialnych tworzenia aptek). Przypomniał także, że funkcjonujący niegdyś model aptekarstwa zamkniętego w Polsce (wg zasady "apteka dla aptekarzy") został uznany za niezgodny z Konstytucją RP i w następstwie tego musiał być zmieniony. Zaznaczył, że zapowiadana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana modelu aptekarstwa w Polsce jest źle postrzegana przez przedsiębiorców, którzy cenią sobie przede wszystkich przewidywalność prawa.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, wskazała, że wzrost sieci aptecznych (liczących powyżej 50 aptek) wzrasta dynamicznie (w 2014 r. było ich 9, w 2016 r. już 14), naruszany jest systematycznie zakaz koncentracji aptek, brakuje odpowiedniego nadzoru w tym zakresie.

Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA zaznaczyła, że na kwestię otwierania aptek powinien mieć wpływ lokalny samorząd terytorialny. Miałoby to zasadnicze znaczenie w zmianie praktyk stosowanych obecnie przez hurtownie farmaceutyczne, które w celu minimalizacji kosztów obsługują przede wszystkim sieci aptek zlokalizowanych w miejscach o dużym zaludnieniu, powoduje to problemy z dostępnością leków i wyższą ceną leków w aptekach w mniejszych miejscowościach. Podkreśliła także, że należałoby zmienić zasady naliczania marż, w obecnym stanie są one niesprzyjające zarówno dla aptek i hurtowni. Wskazała również na konieczność wzmocnienia roli farmaceuty w opiece nad pacjentem. Opieka farmaceutyczna powinna obejmować trzy osoby – pacjenta, lekarza i farmaceutę. Konieczna jest edukacja farmaceuty, która sprawi, że będzie on odnosił się do pacjenta z empatią, a pacjent będzie miał zaufanie do farmaceuty. Co więcej, farmaceuta powinien także odpowiednio rekomendować leki, stawiając je wyżej w hierarchii niż np. suplementy diety (w przypadkach gdy na rynku dostępne są dwa specyfiki w danej jednostce chorobowej). Farmaceuta nie może być sklepikarzem, musi być merytorycznym, godnym zaufania doradcą dla pacjenta.

Ewa Warmińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, zapewniła, że w resorcie odbywają się analizy obecnie obowiązujących przepisów prawnych w zakresie regulacji rynku aptecznego oraz inspekcji farmaceutycznej. Powstały zespoły pracujące nad zmianami w zakresie zawodu farmaceuty (planowanie jest stworzenie odrębnej ustawy o tym zawodzie), nad zmianami w zakresie opieki farmaceutycznej oraz nad zmianami w zakresie reklamy.

Opracowanie: Alicja Plichta

Źródło: www.ekm.com.pl, stan z dnia 9 czerwca 2016 r.