Według OPZZ roszczenia płacowe większości grup zawodowych to z jednej strony efekt długoletnich zaniedbań poszczególnych rządów w kwestii wynagrodzeń pracowników tej branży i znacznego rozwarstwienia płac, z drugiej strony – to także efekt rozbudzonych oczekiwań większości zatrudnionych, zwłaszcza po wdrożeniu znaczących podwyżek dla wybranych grup zawodowych. Pozostałe zawody coraz dobitniej domagają się analogicznych lub porównywalnych podwyżek.

OPZZ podkreśla, że otrzymuje liczne informacje o takich oczekiwaniach, na podstawie których podejrzewa, że eskalacja konfliktów może niebawem nastąpić.

„Rola i znaczenie każdego zawodu wymaga godziwych wynagrodzeń, co zawsze jako OPZZ to podkreślmy. Jednak za niedopuszczalne uważamy pomijanie innych grup zawodowych we wzroście wynagrodzeń jak np. diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, radiologów, opiekunów medycznych itp., bez których placówki opieki zdrowotnej nie mogłyby funkcjonować” – stwierdza Porozumienie w swoim stanowisku i podkreśla, że od wielu miesięcy podejmuje szereg działań, które w niedługim czasie mogą zażegnać nabrzmiałą sytuację w tym sektorze. 

Najważniejszą aktywnością jest praca w branżowym Trójstronnym Zespole do Spraw Ochrony Zdrowia w ramach Rady Dialogu Społecznego, powołanym w styczniu 2016. Na jednym z ostatnich spotkań minister zdrowia Konstanty Radziwiłł potwierdził wolę rządu do kontynuowania prac nad projektem ustawy regulującej zasady wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

„Jako OPZZ wyrażamy oczekiwanie przyspieszenia decyzji w tym zakresie, ze wskazaniem realnych możliwości finansów publicznych na wzrost wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych. Mamy nadzieję na szybkie ich zakończenie i przedstawienie przez stronę rządową konkretnych rozwiązań legislacyjnych, uzgodnionych w ramach prac zespołu oraz wypracowania przez Radę Ministrów wspólnego stanowiska” – stwierdza Porozumienie.

OPZZ przypomina także, że dialog ze stroną rządową w tej sprawie podjęło jeszcze za poprzedniej kadencji rządu. Między innymi z inicjatywy OPZZ odbyło się spotkanie z ówczesnym ministrem zdrowia Marianem Zembalą w sierpniu 2015 roku, na którym zapewniano o płacowym solidaryzowaniu się ze wszystkimi, a nie tylko wybranymi grupami zawodowymi.
 
„Czas jednak pokazał, że porozumienie płacowe zostało zawarte wyłącznie z jedną grupą zawodową pielęgniarek i położnych, czego efektem są obecne napięcia w środowisku” – czytamy w komunikacie.

Także z inicjatywy OPZZ w ciągu ostatnich 6 miesięcy odbyły się 2 plenarne posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (grudzień 2015, czerwiec 2016), jedno z nich - z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poświęcone przedstawieniu aktualnego stanu prac nad wynagrodzeniami w tym sektorze. Temat ten podejmowany jest niemal na każdym ze spotkań Prezydium RDS. Sygnały od organizacji członkowskich OPZZ potwierdzają, że podejmowanych jest wiele inicjatyw lokalnych w tym temacie w ramach wojewódzkich rad dialogu społecznego.