SOLR ma umożliwić elektroniczne składanie i rozpatrywanie wniosków refundacyjnych, w tym:

a) o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu;

b) o podwyższenie lub obniżenie urzędowej ceny zbytu;

c) o skrócenie okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej.

Wnioski refundacyjne wraz z załącznikami, pisma ministra zdrowia oraz inne pisma składane przez strony w postępowaniu w zakresie wydania decyzji refundacyjnej będą docelowo składane w postaci elektronicznej za pomocą SOLR (w okresie przejściowym do końca 2017 roku mogą być składane w formie papierowej). Również protokół zespołu negocjacyjnego, uchwała Komisji Ekonomicznej oraz rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji mają przyjąć formę elektroniczną.

Wniosek o założenie konta w SOLR jest składany do ministra zdrowia w formie papierowej i elektronicznej (podpisany za pośrednictwem ePUAP albo podpisu kwalifikowanego). Złożenie wniosku jest obciążone opłatą w wysokości 500zł. Wzór wniosku jest dostępny na stronach Ministerstwa Zdrowia (http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/skladanie-wnioskow-o-zalozenie-konta-w-systemie-obslugi-list-refundacyjnych/) i zgodnie z komunikatem, jego złożenie powinno zostać poprzedzone założeniem konta w Systemie Administracji P2.

 

 

W związku z uruchomieniem SOLR zmianom uległy również wymagane treści wniosków refundacyjnych. Wniosek o objęcie refundacją środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego będzie musiał zawierać kopię stosownego powiadomienia (zgłoszenia) o wprowadzeniu do obrotu. W wypadku wniosków dotyczących wskazań leku nieujętych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) nie będzie już konieczne przedstawianie publikacji naukowej potwierdzającej zasadność wniosku. Wnioski o podwyższenie urzędowej ceny zbytu produktu będą musiały również zawierać numer decyzji refundacyjnej, która ma ulec zmianie. Uproszczeniu ulega natomiast wniosek o obniżenie urzędowej ceny zbytu. Nie będzie on musiał już zawierać informacji o dziennym koszcie terapii, średnim koszcie standardowej terapii oraz czasie jej trwania.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl