Zaproponowane w projekcie MZ wzory mają służyć przede wszystkim realizacji przez osoby wykonujące zawód medyczny obowiązku zgłaszania do urzędu stanu cywilnego urodzenia dziecka, ale również celom statystycznym - znacznie poszerzono zakres uzyskiwanych informacji dotyczących pacjentek rodzących, jak i samego porodu oraz stanu zdrowia noworodka.

Ogłoszony w dniu 27 listopada 2014 r. projekt rozporządzenia MZ w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia wprowadza przede wszystkim dwa formularze - dla urodzenia oraz dla martwego urodzenia. Dotychczas obowiązujące rozporządzenie MZ z dnia 2 lutego 2005 r. posługuje się tylko jednym zbiorczym formularzem. Formularze wypełniane są przez fachowych pracowników ochrony zdrowia i przekazywane do USC, ma to pozwolić na wydanie aktu urodzenia. Dane z formularzy trafiają także do GUS-u. Analiza zebranych danych pozwala na ocenę jakości opieki zdrowotnej, obserwowanie pewnych trendów i w dalszej perspektywie usprawnianie działań w zakresie opieki okołoporodowej.

Warto dodać, że sam zakres informacji wskazanych w formularzach został znacznie poszerzony. Nowe dane, jakie należy uzyskać od pacjentki, obejmują takie informacje, jak przebieg ciąży (pierwsza wizyty, liczba wizyt), palenie papierosów (i okres ciąży w jakim pacjentka paliła papierosy), informacje o przebiegu porodu i sposobie jego zakończenia (poród samoistny, cięcie cesarskie, poród kleszczowy, etc.), czy informacje o wadach wrodzonych noworodka.

Co istotne, karty będą mogły być sporządzane w formie dokumentów elektronicznych.

Nowe przepisy, a tym samym i formularze, miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Opracowanie: Alicja Plichta

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 1 grudnia 2014 r.