NRL zajęła stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach
\\

Naczelna Rada Lekarska 20 września wyraziła opinię w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło dezaprobatę dla przyjętego sposobu prowadzenia prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i wprowadzanie zmian do projektu bez poddawaniu ich konsultacjom społecznym.

W projekcie ustawy przesłanym Naczelnej Radzie Lekarskiej do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych nie było zapisów dotyczących jawności ofert składanych przez świadczeniodawców, nie było również planowanego uregulowania zasad prowadzenia kontroli świadczeniodawców przez NFZ. Zapisy dotyczące wyżej wymienionych kwestii pojawiły się w projekcie ustawy dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych, na etapie przekazania projektu do prac w Radzie Ministrów.

Zdaniem NRL, takie postępowanie jest bulwersujące z uwagi na fakt, że w projekcie zaproponowano rozwiązania zaskakujące, tj. takie, które stanowią albo przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej – tak w przypadku jawności ofert, albo proponujące odejście od poglądu dotychczas reprezentowanego przez Ministerstwo Zdrowia – w przypadku kontroli świadczeniodawców przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jednocześnie Prezydium przedstawiło swoje uwagi do omawianego projektu i postuluje ono o wprowadzenie jak największej jawności ofert składanych w toku postępowania o zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ograniczenie jawności ofert składanych w postępowaniu o zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest uzasadnione troską o dobro pacjenta, ochroną uczciwej konkurencji ani ochroną szczególnie ważnych interesów państwowych.

W zakresie zmian dotyczących kontroli, NRL uważa, że zwolnienie Narodowego Funduszu Zdrowia od obowiązku uprzedzania o kontroli stawia Fundusz w bardziej uprzywilejowanej sytuacji niż wiele organów państwowych, które mimo że są powołane do prowadzenia kontroli przedsiębiorców, muszą z uprzedzeniem powiadomić o wszczęciu kontroli oraz zwraca uwagę, że projektowana konieczność aktywnego udziału w kontroli, dostarczania żądanych dokumentów i składania wyjaśnień może poważnie utrudnić leczenie zgłaszających się pacjentów.

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.nil.org.pl, stan z dnia 24 września 2013 r.

\
Data publikacji: 24 września 2013 r.