Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej postanowili porozmawiać o niskiej wycenie świadczeń z NFZ. – Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami NFZ i przygotowujemy się już do kolejnego spotkania –  powiedział prezes ORL WIL dr n. med. Artur de Rosier.

 

Lekarze dentyści do swoich usług dopłacają

Rozmowy, jakie WIL prowadzi z NFZ, skupiają się głównie na urealnieniu wyceny świadczeń stomatologicznych. Zdaniem Izby, rażąco niskie stawki sprawiają, że przyjmowanie pacjentów w ramach publicznej opieki zdrowotnej staje się dla świadczeniodawców całkowicie nieopłacalne. Jak wskazał wiceprezes ORL WIL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej lek. dent. Jacek Zabielski, inflacja w stomatologii sięga 30 proc. Wzrosły ceny materiałów, rosną koszty podwykonawców. Lekarze dentyści ponoszą olbrzymie nakłady na gabinet. Wykonywanie świadczeń staje się coraz bardziej niebezpieczne. - W tym momencie mamy sytuację taką, że lekarze dentyści do swoich usług dopłacają – podsumował dr Zabielski.

WZÓR: Procedura dezynfekcji i sterylizacji końcówek stomatologicznych >

Dentyści nie podpisali planu rzeczowo-finansowego

26 podmiotów z Wielkopolski nie podpisało planu rzeczowo-finansowego i ich kontrakty z NDZ wygasają z końcem lutego. Do końca czerwca do tego grona dołączą kolejne 24 podmioty, które nie podpisały aneksu, a kolejnych 5 wypowiedziało kontrakt. Łącznie aż 55 praktyk dentystycznych z województwa wielkopolskiego zostaje wyłączonych z systemu publicznej opieki zdrowotnej.

 

WIL: chodzi nam o dobro pacjentów

– Nam chodzi o dobro pacjentów, żeby mogli oni bezpiecznie przyjść do gabinetu nie płacąc setek złotych za każdą usługę – podkreśla lek. dent. Anna Trajkowska, członkini Komisji Stomatologicznej. Zaś dr n. med. Anna Kurhańska-Flisykowska, członkini Komisji Stomatologicznej, pyta: - Gdzie wobec tego jest honorarium lekarza stomatologa, który pracuje tylko na fundusz?

Jak zaznaczy wiceprezes ORL WIL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej lek. dent. Jacek Zabielski, jeśli NFZ oczekuje usług lekarzy dentystów, to wycena świadczeń powinna zostać podniesiona, co najmniej o wspomniane wcześniej 30 proc. – to sprawi, że nie będą oni dopłacać do działalności.

ZARZĄDZENIE Nr 47/2018/DSOZ PREZESA NFZ z dnia 7 czerwca 2018 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne >