Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała kontrolę kształcenia personelu medycznego. Izba sprawdzi czy system kształcenia i szkolenia zawodowego kadr medycznych zapewnia przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, stosownie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.

Jak wynika z kontroli NIK, jednym z czynników ograniczających dostępność świadczeń zdrowotnych jest niedobór personelu medycznego w wielu dziedzinach medycyny. Jednak istnieje duże zróżnicowanie regionalne w rozmieszczeniu kadry medycznej. Obserwowane jest też zjawisko starzenia się tej kadry. Wśród lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu, wzrósł odsetek osób w wieku powyżej 65 roku życia, z 18,1 procent w 2006 roku do 20,4 procent w 2012 roku. Podobne zjawisko występuje wśród pielęgniarek i położnych. Dodatkowo, jak podkreślają eksperci, występuje obecnie druga fala lekarzy wyjeżdżających na stałe za granicę.

NIK zapowiada, że zbada między innymi, czy określano zapotrzebowanie na specjalistów w poszczególnych obszarach ochrony zdrowia i co zrobiło w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Sprawdzi także, jakiego rodzaju przedsięwzięcia zostały podjęte, aby umożliwić zatrudnienie lekarzy - specjalistów odpowiednio w stosunku do zidentyfikowanych potrzeb, czy systemy rekrutacyjne poszczególnych uczelni uwzględniały zapotrzebowanie na absolwentów tych szkół, czy zapewniono proces kształcenia zgodnie z przyjętymi standardami, czy występują bariery w dostępie do specjalizacji i co jest ich przyczyną. Przedmiotem kontroli będą także zagadnienia, jakie działania podejmowane są na rzecz zahamowania emigracji wykształconych w kraju fachowych kadr medycznych oraz co robią organy założycielskie szpitali, aby pozyskać do swoich palcówek lekarzy określonych specjalności.

Wyniki kontroli zostaną przedstawione w III kwartale 2015 roku.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.nik.gov.pl, stan z dnia 7 stycznia 2015 r.