Poza tym NIK wnioskowała o rozszerzenie zasad weryfikacji danych sprawozdawczych przekazywanych przez placówki ochrony zdrowia, w szczególności o ich porównanie z danymi przekazywanymi przez świadczeniodawców w latach poprzednich, wyeliminowanie sytuacji, w których Fundusz ponosi koszty z tytułu zapłaconych kar, grzywien i odszkodowań oraz wyjaśnienie spraw i ściągnięcie należności w związku z udzieleniem świadczeń osobom nie mającym uprawnień do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Zdaniem NIK w Centrali NFZ brak skutecznie działającego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, co należy ocenić jako działanie nierzetelne i wskazujące na niespełnienie wymogu określonego w § 20 ust. 1 rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, według którego podmiot realizujący zadania publiczne opracowuje i usprawnia, utrzymuje i doskonali system zarzadzania bezpieczeństwem informacji zapewniający poufność, dostępność i integralność informacji.

NIK wniosła też o kontynuowanie działań związanych z wdrożeniem w NFZ Zintegrowanego Systemu Zarządzania, w szczególności w zakresie przyjęcia kompletnej i spójnej polityki bezpieczeństwa systemów informatycznych, przekazywanie informacji o absencjach przekraczających 30 dni zgodnie z przyjętymi uregulowaniami wewnętrznymi oraz o zapewnienie pełnej rozliczalności systemów teleinformatycznych poprzez wyeliminowanie przypadków stosowania typowych lub domyślnych loginów administratora.

Czytaj: Kontrola NFZ: zbyt długi termin rozpatrywania odwołań>>>

Delegatura NIK w Katowicach przeprowadziła kontrolę dotyczącą postępowania NFZ po stwierdzeniu nieprawdy w ofertach na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez Euromedic Medical Center dr n. med. Tomasz Ludyga i NZOS EuroMedic Kliniki Specjalistyczne Janina Leśnik-Ludyga. Stwierdzono, że działania podjęte przez prezesa NFZ w tej sprawie były nierzetelne. Izba zwróciła uwagę, że w Centrali NFZ oraz w oddziałach wojewódzkich nie ustalono procedur regulujących sposoby działania w przypadku wykrycia już po zawarciu umowy faktów wskazujących na poświadczenie nieprawdy w ofertach składanych przez świadczeniodawców w postępowaniach konkursowych.

Oceniono, że powyższy brak w systemie kontroli zarządczej może generować w przyszłości ryzyko wydłużania czasu obowiązywaniu umów i dokonywania wypłat na rzecz świadczeniodawców niespełniających stawianym im wymogów. 

NIK zakończyła kontrolę rozpoczętą w 2014 roku na temat funkcjonowanie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej finansowanej ze środków publicznych. W wyniku kontroli wydano ocenę pozytywna z nieprawidłowościami.

Ustalenia NIK wskazują na niską skuteczność działań zapobiegających spadkowi liczby porad profilaktycznych oraz brak sprawozdawczości pomocnej do monitoringu procesu leczenia pacjentów z przewlekłymi chorobami układu krążenia i cukrzycą. 

W 2015 roku instytucje kontroli zewnętrznej przeprowadziły w jednostkach Narodowego Funduszu Zdrowia 56 kontroli. Większość postępowań została przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli (25), ponadto kontrolę przeprowadziły: Ministerstwo Zdrowia (9), Państwowa Inspekcja Pracy (4), Zakład Ubezpieczeń Społecznych (3), Archiwum Państwowe (4), Narodowy Bank Polski (1), Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki (1), Lubuski Urząd Wojewódzki (1), Podkarpacki Urząd Wojewódzki (1), Świętokrzyski Urząd Wojewódzki (1), Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki (1), Wielkopolski Urząd Wojewódzki (1), Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Zielonej Górze (1), Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie (1), Centralne Biuro Antykorupcyjne (1) oraz Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku (1).

Zakończono 50 kontroli, w wyniku których w 24 przypadkach nie sformułowano ocen ogólnych. W pozostałych 24 wydano oceny pozytywne, 2  częściowo pozytywne i częściowo negatywne. 6 kontroli nadal pozostaje wtoku.

Najwięcej kontroli przeprowadzono w Centrali Funduszu (11) oraz w śląskim oddziale wojewódzkim NFZ (6). W oddziałach: dolnośląskim i podlaskim, instytucje kontroli zewnętrznej nie wszczęły żadnego postępowania kontrolnego.

 
Kontraktowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zasady zawierania umów z NFZ - SZKOLENIE


rzetelna i aktualna wiedza