- Chcemy iść z duchem czasu. Smartfony stały się elementem naszego codziennego życia, dla wielu osób jest to podstawowe narzędzie - nie tylko do kontaktu ze światem ale także źródło informacji na jego temat. Cieszę się, że możemy wykorzystać to narzędzie również do spraw tak ważnych jak zgłaszanie niepożądanych działań leków– podkreśla Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Aplikacja Mobit Skaner jest bardzo prosta w użyciu. Po jej zainstalowaniu wystarczy, że pacjent przy pomocy telefonu zeskanuje kod kreskowy z opakowania leku i niemal natychmiast na ekranie swojego smartfona zobaczy wszystkie podstawowe informacje o danym leku i bezpośrednio z poziomu aplikacji będzie mógł zgłosić ewentualne działania niepożądane.
– To dla nas bardzo ważne gdyż, każde zgłoszenie pomaga nam monitorować bezpieczeństwo produktów leczniczych, a rola pacjentów jest tu nie do przecenienia – podkreśla prezes Cessak.
Zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów jest w Polsce nowością, wcześniej mogli to robić wyłącznie fachowi pracownicy systemu ochrony zdrowia. Jednak zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady, której przepisy zostały implementowane do polskiego prawa, każdy pacjent ma prawo opisać i zgłosić działanie niepożądane, które wystąpiło u niego lub osoby, którą się opiekuje na przykład dziecka, czy osoby niepełnosprawnej.
Czytaj: URPL: coraz więcej zgłoszeń działań niepożądanych leków>>>
Aplikacja Mobit Skaner ma ułatwić i uprościć kontakt pacjentów z Urzędem. Działania niepożądane produktów leczniczych cały czas można również zgłaszać do Urzędu w sposób tradycyjny pocztą, faksem lub elektronicznie za pośrednictwem platformy Epuap.
Urząd przypomina jednocześnie, że zgłaszanie działań niepożądanych nie wiąże się z udzieleniem przez jego pracowników porady lekarskiej a służy jedynie monitorowaniu takich działań. Wszystkie zgłoszenia po odpowiedniej analizie trafiają do europejskiej bazy działań niepożądanych prowadzonej przez Europejską Agencję Leków.
Akcję informacyjną dotyczącą zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych swoim patronatem objęło Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Więcej informacji na temat zgłaszania działań niepożądanych oraz aplikacji Mobit Skaner można znaleźć pod adresem:
http://dzialanianiepozadane.urpl.gov.pl/dn-info lub http://www.gs1pl.org/nie-bd-obojtny-zgaszaj-niepodane-dziaania-leku