Kampania profilaktyki chorób słuchu, zainaugurowana w środę 9 lipca 2014 w Poznaniu, organizowana jest po raz czwarty. Między 12 lipca a 28 2014 września miejscowości całego kraju odwiedzi mobilne laboratorium, tzw. słuchobus, w którym eksperci będą przeprowadzać bezpłatne testy słuchu. Będą też informować, w jaki sposób należy żyć i czego unikać, by dobrze słyszeć przez całe życie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, 13 mln osób w Polsce zagrożonych jest hałasem.

Organizatorzy kampanii chcą w tym roku szczególnie podkreślać wagę ochrony słuchu wśród osób starszych. Według niektórych badań, co druga osoba w wieku 70 lat ma niedosłuch. Związane z nim kłopoty z komunikacją wpływają na ryzyko występowania depresji. Tymczasem seniorzy unikają wizyty u protetyka słuchu.

- Nigdy nie jest za późno na testy oraz na noszenie aparatu słuchowego. Słuch nie psuje się z dnia na dzień; wada rośnie stopniowo. Często otoczenie: dzieci i wnuki, zamiast namówić seniora na wizytę u protetyka i założenie aparatu, akceptuje problem i ogranicza się do mówienia głośniej do dziadka lub babci – powiedziała współorganizatorka akcji Katarzyna Ostrowska.

Do tej pory w ramach kampanii przebadano słuch ponad 30 tysięcy osób. Po ubiegłorocznej edycji Narodowego Testu Słuchu okazało się, że 37 procent Polaków ma niedosłuch.

Według ekspertów, ubytek słuchu jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w Polsce. Na nadmierny hałas narzeka 70 procent badanych Polaków. Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku, tymczasem Polacy ignorują problemy z tym związane, jak długo się da.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że negatywnymi efektami wad słuchu są mniejsza zdolność koncentracji, słabsze rozumienie mowy, trudności w porozumiewaniu z innymi, osłabienie pamięci, gorsze wyniki w pracy, rozdrażnienie i stres.

W tym roku słuchobus odwiedzi Warszawę, Rzeszów Łódź, Wrocław i Szczecin, ale także Pułtusk, Wągrowiec i Nidzicę. (pap)