Projekt jest znany szerzej pod nazwą Zachowaj Równowagę i jest realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 

W ciągu sześciu lat realizacji projektu Instytut zdobył doświadczenie w zakresie edukacji w obszarze żywienia i zdrowego stylu życia, w tym także aktywności fizycznej. Wypracowane zostały skuteczne metody działań edukacyjnych oraz nowoczesne narzędzia dedykowane różnym grupom odbiorców: dzieciom i młodzieży, szkołom, osobom zagrożonym nadwagą lub otyłością i osobom już otyłym, kobietom w ciąży, a także osobom dokonującym zakupów w gospodarstwach domowych.  Na bazie tych doświadczeń zrodziła się idea utworzenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej .

Centrum jest częścią Instytutu Żywności i Żywienia. Tworzą je pracownicy Instytutu, między innymi naukowcy, lekarze i dietetycy.  Eksperci Instytutu na co dzień prowadzą badania dotyczące składu i wartości odżywczej żywności, a także stanu odżywienia i sposobu żywienia Polaków. Opracowują też dla polskiej populacji normy i zasady zdrowego żywienia oraz stylu życia. Mają też codzienny kontakt z pacjentami wymagającymi leczenia (w ramach poradni chorób metabolicznych Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii, Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki) i tworzą zalecenia dla pacjentów z chorobami żywieniowozależnymi, takimi jak otyłość, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza.

Centrum ma pomóc Polakom zachować formę i uzyskać optymalny stan zdrowia, poprzez wdrożenie do codziennego życia zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Na stronie internetowej NCEŻ można znaleźć wiele praktycznych informacji oraz skorzystać z porad doświadczonych lekarzy, dietetyków i naukowców. 

Do dyspozycji zainteresowanych są tam aplikacje na smartfony, filmy video, a także broszury czy konkretne propozycje jadłospisów. Eksperci NCEŻ wyjaśniają też, jak i dlaczego warto czytać i porównywać etykiety produktów spożywczych oraz w jaki sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób dietozależnych, które dotykają coraz większą liczbę Polaków. Doradzają także, jak zadbać o prawidłową dietę dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Strona oferuje nowoczesne narzędzia takie jak Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia, Aplikacja Zdrowa Mama dedykowana kobietom w ciąży oraz kobietom planującym ciążę czy kalkulatory bazujące na aktualnych normach oraz tabelach składu i wartości odżywczej żywności, opracowywanych przez Instytut Żywności i Żywienia (np. kalkulator BMI, kalkulator wartości odżywczej żywności).

Na stronie można znaleźć wywiady z ekspertami,  wideo porady dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz quizy edukacyjne pozwalające sprawdzić własną wiedzę i skorygować błędne informacje.

Całkowity budżet projektu wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF (85 procent kosztów) i z budżetu Ministerstwa Zdrowia (15 procent środków). Partnerami projektu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki i Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Źródło: IŻiŻ

 [-OFERTA_HTML-]