Finał plebiscytu „Złote Krople Rosy”, który trwał od 14 lutego, odbył się we wtorek w Tetrze Polskim w Warszawie. Akcję zorganizowano w ramach kampanii „Rak. To się leczy!”.

Laureatów w kategoriach „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce” i „Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" wybrano w internetowym głosowaniu. Nagrodę w kategorii: „Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" przyznała kapituła ekspertów pod przewodnictwem prof. Jacka Jassema.

Internauci zdecydowali, że na zwycięstwo w kategorii „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce” najbardziej zasługuje Elżbieta Wojdyła, która od wielu lat działa na rzecz kobiet z rakiem piersi, organizując bezpłatne badania oraz akcje, imprezy i happeningi nagłaśniające problemy nowotworowe.

„Jest przewodniczącą stowarzyszenia +Zawsze Kobieta+ oraz przykładem na to, że raka się leczy, a po nim można zacząć żyć na nowo. W 2007 roku założyła Centrum Odnowy Biologicznej +Wellness+. Panie po operacji piersi, dla których rehabilitacja jest konieczna, mogą w nim korzystać z zajęć bezpłatnie” – uzasadniali organizatorzy konkursu.

W kategorii „Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" najwięcej głosów zdobył Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Centrum jest najnowocześniejszym i jedynym ośrodkiem w promieniu 100 km od Tarnobrzega oferującym pacjentom możliwość uzyskania pomocy w leczeniu chorób onkologicznych. Oddział stworzyli dr Iwona Drab Mazur, która zostawiła pracę w najlepszej polskiej klinice onkologicznej w Gliwicach i przyjęła propozycję pracy w tarnobrzeskim szpitalu oraz dr Wojciech Wiśniewski, który wrócił do lecznicy po 15 latach nieobecności.

„Połączył ich wspólny cel – stworzenie centrum onkologicznego, w którym zostanie położony nacisk na leczenie ograniczające konieczność wykonywania radykalnych amputacji piersi. Wspierani przez młodszych lekarzy i wykwalifikowane pielęgniarki stworzyli miejsce, gdzie przeprowadzane jest również leczenie systemowe innych typów raka, w tym chemioterapia i terapia ukierunkowana na cele molekularne i hormonoterapia” – uzasadniają organizatorzy plebiscytu.

Nagrodę w kategorii: „Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" otrzymały Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2012”. Ich organizatorem jest "Fundacja Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy trenerów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Organizatorem kampanii „Rak. To się leczy!” i plebiscytu „Złote Krople Rosy” jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. W trakcie kampanii dołączyli: Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych i metodach leczenia.