Nadanie statutu ZOZ jest aktem prawa miejscowego
\\

Uchwała w sprawie nadania nowego brzmienia statutu zakładowi opieki zdrowotnej jest aktem prawa miejscowego i w konsekwencji podlega ona obowiązkowi publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym – uznał NSA w wyroku z 11 września 2012 r.

Rada miejska podjęła uchwalę w sprawie nadania nowego brzmienia statutowi centrum zdrowia publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda stwierdził nieważność powyższej uchwały. Organ nadzoru zauważył, iż w jednym z zapisów przewidziano wejście w życie uchwały z dniem podjęcia bez publicznego ogłoszenia uchwały. Zdaniem wojewody uchwała określająca statut podmiotu leczniczego należy do kategorii prawa miejscowego i wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jest to warunek konieczny do wejścia w życie uchwały tej kategorii – podkreślił organ.

W odwołaniu rada miejska wskazała, iż samo nazwanie jakiegoś aktu organu samorządu terytorialnego uchwałą nie wystarcza do przyjęcia, że mamy do czynienia z aktem prawa miejscowego. Niezbędne są każdorazowe ustalenia, czy dany akt, mimo swojej specyfiki przedmiotowej lub podmiotowej i takiego a nie innego stopnia konkretyzacji, jest lub nie jest aktem prawa miejscowego.

NSA stwierdził, iż uchwała w sprawie nadania statutu (nadania mu nowego brzmienia) zakładowi opieki zdrowotnej wydana na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego zawartego w art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) jest aktem prawa miejscowego. Zawiera ona normy o charakterze abstrakcyjnym, nie konsumującym się przez jednokrotne zastosowanie, jej zaś postanowienia kształtują w sposób bezpośredni prawa pewnej kategorii potencjalnych adresatów. Uchwała ta nie ma jedynie charakteru wewnętrznego sprowadzającego się do relacji pomiędzy organami zakładu opieki zdrowotnej, gdyż jej postanowienia określają również uprawnienia pomiotów zewnętrznych np. poprzez wskazanie rodzaju oferowanych przez ten zakład świadczeń zdrowotnych.

Zatem uchwała będąc aktem prawa miejscowego winna zostać opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a pomimo to jej zapis przewiduje, że wchodzi w życie z dniem podjęcia. Skoro nie została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym, uchybiono przy jej podjęciu wymogom formalnym. W ocenie NSA, stanowi to istotne naruszenie prawa, powodujące konieczność stwierdzenia jej nieważności w całości.

Wyrok NSA z 11 września 2012 r., sygn. akt II OSK 1818/12, prawomocne

Anna Dudrewicz

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

\
Data publikacji: 5 listopada 2012 r.