Przepis przejściowy dotyczący lekarzy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku Wskazuje on specjalizacje lekarskie, które umożliwiają uzyskanie statusu lekarza systemu.

Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 31 grudnia 2012 roku umożliwiła uzyskanie statusu lekarza systemu również lekarzom, którzy przepracowali 3000 godzin w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Zostali oni jednak zobowiązani do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej do 1 stycznia 2015 roku. Ostatecznie termin ten został przedłużony do 1 stycznia 2018 roku.

11 grudnia 2017 roku przekazany został do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Systemie Ratownictwa, który zawiera propozycję rozszerzenia katalogu specjalizacji, z którą lekarz może być członkiem systemu PRM, o kardiologię i neurologię.

Według danych z rejestru lekarzy, którzy odbywają szkolenie prowadzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, w trakcie specjalizacji w tej dziedzinie jest obecnie 457 lekarzy. Na oba postępowania kwalifikacyjne w 2017 roku przyznano łącznie 189 rezydentur  w tym specjalnościach.

Jedną ze zmian zawartych w projekcie ustawy jest to, że zespoły ratownictwa medycznego podstawowe i specjalistyczne nie mogą być dysponowane do stwierdzania zgonów, gdyż są one powołane do udzielania świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Nowelizacja zakłada również upublicznienie ratownictwa medycznego.

Źródło: www.mz.gov.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]