- Pracujemy koncepcyjnie nad wieloma zmianami – poinformował Radziwiłł w piątek 26 lutego 2016 roku, podczas konferencji podsumowującej 100 dni rządu Beaty Szydło.
 
Wskazał, że toczą się prace nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, który – jak ocenił - „od lat nie był porządkowany i w którym jest chaos”. Dodał, że porządkowana jest także ich taryfikacja, bowiem są w nim zarówno te, które można określić jako niedoszacowane, ale także przeszacowane.
 
Ministerstwo, jak poinformował, przygotuje raport strategiczny dotyczący zmian systemowych. Powołano zespół, który pochyla się nad likwidacją NFZ i uproszczeniem prowadzenia działalności leczniczej.
 
Radziwiłł przypomniał, że pracuje także zespół zajmujący się zmianami w obszarze polityki lekowej.
 
Podkreślił, że w resorcie działa także zespół ds. innowacji w służbie zdrowia. Jak wskazał, obszar ten to olbrzymi potencjał zarówno dla rynku pracy, jak i przedsiębiorczości.

Minister powiedział też, że w resorcie zdrowia toczą się zaawansowane prace nad 21 projektami ustaw . 
- Z tego, co zostało zapowiedziane w expose, już się wywiązaliśmy; prace trwają w bardzo wielu obszarach – ocenił Radziwiłł. 
 
Radziwiłł podkreślił, że zakończyły się już prace rządu nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia, aby ustawa nie weszła w życie zgodnie z planem - 1 września 2016 ma zostać ogłoszona pierwsza tzw. lista S. Zwrócił też uwagę, że z roku na rok nakłady na bezpłatne leki dla seniorów będą rosły.
 
Minister mówił także o projekcie zmierzającym do odstąpienia od komercjalizacji szpitali.
- Zrywamy z odpowiedzialnością, którą państwo w ostatnich latach przeniosło z siebie na wolny rynek - zapowiedział.
 
Inne projekty, o których mówił minister zdrowia, to ustawa antytytoniowa, która ma ograniczyć używanie również e-papierosów oraz zmniejszyć zapadalność na choroby "odtytoniowe", ustawa o publicznej służbie krwi, która ma dostosować polskie prawo do wymogów unijnych.(pap)