Oświadczenie opublikowane na stronie ministerstwa informuje, że zakupione zostały szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi dla wszystkich dzieci. Jednak – w związku z czasowym problemem z ich produkcją i dystrybucją w 2014 roku, który występował w całej Europie – dostęp do szczepionek był ograniczony w I półroczu 2015 roku.

„Problemy z dostawami szczepionek zdarzają się sporadycznie. Ministerstwo Zdrowia zawsze otrzymuje takie informacje wcześniej i podejmuje działania zapewniające ciągłość szczepień” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj: W aptekach brakuje szczepionek >>>

Rzecznik resortu Krzysztof Bąk informuje, że w tym celu w VI kwartale 2014 roku resort przekazał do wszystkich placówek ochrony zdrowia w Polsce zalecenia dotyczące wykonywania szczepienia ochronnego przeciwko krztuścowi. „Dzięki temu, mimo problemów producenta z wywiązaniem się z obowiązku zapewniania ciągłości dostaw, dzieci były szczepione w terminach, które pozwalają zachować odporność na choroby zakaźne” – oświadcza rzecznik, dodając, że obecnie wszystkie dostawy szczepionek są realizowane zgodnie z harmonogramem:

I dostawa do 15 sierpnia 2015 obejmująca 128 000 dawek została zrealizowana, podobnie jak II dostawa do 30 września 2015, która obejmowała 100 000 dawek. III dostawa zostanie zrealizowana do 31 października 2015 i obejmie 100 000 dawek, natomiast termin IV dostawy to 30 listopada 2015 roku, obejmie ona 104 490 dawek. 

Ministerstwo informuje też, że szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) została zakupione w 2015 roku. Kolejna dostawa będzie w listopadzie 2015. 

Źródło praktycznej informacji na temat prawa farmaceutycznego oraz wynikających z niego obowiązków właścicieli aptek stanowi produkt LEX Apteka. Udostępnia on również komentarze ekspertów, a także daje możliwość zadawania pytań.

LEX Apteka można bezpłatnie przetestować: www.produkty.lex.pl/apteka