Krwiodawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, zostali uhonorowani w Ministerstwie Zdrowia w uznaniu ich zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu” wręczyły wiceminister Anna Łukasik i dyrektor Narodowego Centrum Krwi Jolanta Antoniewicz-Papis.

Wiceminister Łukasik podkreśliła, że dzięki bezinteresownej pomocy Dawców Krwi lekarze każdego dnia ratują czyjeś życie.

- Medycyna rozwija się w niesamowitym tempie, przeprowadzamy w szpitalach zabiegi z użyciem najnowocześniejszych zdobyczy techniki, ale krwi potrzebnej ofiarom wypadków czy pacjentom potrzebującym skomplikowanych operacji nie da się wyprodukować - mówiła. Podziękowania za pracę na rzecz upowszechniania idei honorowego krwiodawstwa usłyszeli także przedstawiciele Klubów Honorowych Dawców Krwi.

Dyrektor Antoniewicz-Papis podkreśliła, jak ważną rolę krwiodawcy pełnią w niesieniu pomocy potrzebującym.

- Mając na co dzień do czynienia ze służbą krwi, z problemami pacjentów i lekarzy, wiem, że bez Państwa na prawdę wielu osób nie dałoby się uratować – dodała.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 23 października 2015 r.