"Śląskie Szmaragdy" przyznawane są co roku 31 października w Święto Reformacji, które obchodzone jest na pamiątkę ogłoszenia 95 tez Marcina Lutra i przybicia ich na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Co roku nagrodę otrzymują dwie osoby – jedna z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jedna spoza niego. 

Wyróżnienie jest przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. 

Czytaj:  Profesor Marian Zembala nowym ministrem zdrowia>>>

Nazwa nagrody - "Śląski Szmaragd" - nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek. 

W mionionych latach "Śląskie Szmaragdy" odebrali między innymi . arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń, były premier Jerzy Buzek, pisarz Jerzy Pilch, skoczek narciarski Adam Małysz i reżyser Kazimierz Kutz. (pap)
 
 
LEX Przychodnia to serwis dopasowany do codziennych obowiązków osób zarządzających ambulatoryjnymi podmiotami leczniczymi, który zapewnia wiarygodną, aktualną rzetelną i zrozumiałą informację z zakresu prawa i zarządzania przychodnią. Oferuje natychmiastowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów oraz rozwiązania podane w zakresie, który odpowiada dokładnie potrzebom dyrektorów oraz kierowników przychodni.
 
Więcej informacji: www.produkty.lex.pl