Adam Niedzielski, zapowiedział w czwartek, że baza łóżek dostępnych dla pacjentów z koronawirusem powiększy się o dodatkowe 1000 łóżek z sektora prywatnego. Docelowo bazę łóżek zasilą także te z oddziałów  internistycznych ze szpitali wojewódzkich

-Dojdziemy do 35 tys. łóżek w najbliższym czasie- zapowiedział minister zdrowia. Podkreślił też, że wyłączone z tego systemu covid-owego mają być szpitale onkologiczne, które resort zdrowia chce za wszelką cenę utrzymać. 

W walkę z koronawirusem włącza się 18 szpitali prywatnych, to jest 1046 łóżek.  -Chciałabym, abyśmy w przeciągu półtora tygodnia oferowali już pierwsze łóżka - powiedziała w czwartek na konferencji w Ministerstwie  Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes LUX MED.

1046 łóżek w szpitalach prywatnych

Rulkiewicz mówiła na konferencji prasowej, że dla całego prywatnego sektora bardzo ważne jest realizować z rządem misję publiczną i pomagać wszystkim polskim pacjentom. - Bycie dzisiaj razem i tworzenie wspólnoty w walce o zdrowie polskich pacjentów jest dla nas zaszczytem i ogromnym przywilejem - mówiła wiceprezydent Pracodawców RP. Poinformowała, że dziś w walkę z koronawirusem włącza się 18 szpitali prywatnych. -To jest 1046 łóżek, ale myślę, że to może nie będzie koniec, że może jeszcze inni dołączą do tej misji - wskazywała. Dodała, że są to zarówno szpitale w dużych, jak i mniejszych miastach. -Ponieważ jestem prezesem LUX MED mogę od razu powiedzieć, że chcemy włączyć cały szpital św. Elżbiety dla pacjentów covidowych, ale ze mną są również i mniejsze, i większe szpitale - dodała.

- Rozmawiałam z wieloma prezesami szpitali prywatnych i widziałam ogromne zaangażowanie, ogromną siłę, ogromną moc, żeby pomóc dzisiaj ministrowi, żeby pomóc Polsce, żeby pomóc polskim pacjentom. Dlatego deklarujemy naszą gotowość, deklarujemy tę gotowość dość szybko. Myślę, że będziemy się włączać sukcesywnie, ale chciałabym, żebyśmy w przeciągu półtora tygodnia oferowali już pierwsze łóżka - deklarowała prezes Rulkiewicz