"W hołdzie naszym kolegom, którzy byli oddani walce z HIV/AIDS, spotkanie odbędzie się, tak jak planowano. Będzie okazją do wspominania tych, których straciliśmy" - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej konferencji.

Międzynarodowa Konferencja nt. AIDS jest najważniejszym wydarzeniem z udziałem naukowców, lekarzy i działaczy walczących z HIV/AIDS, polityków, osób zakażonych wirusem HIV i wszystkich, którym zależy na zwalczaniu epidemii.

Celem konferencji jest realna ocena działań i ostatnich osiągnięć naukowych w tej dziedzinie, wyciągnięcie wniosków z podjętych dotychczas kroków oraz wspólne ustalenie planów na przyszłość - piszą na stronie wydarzenia jego organizatorzy.

Sześciodniowe spotkanie, w którym weźmie udział około 12 tysięcy osób, rozpoczyna się w niedzielę 20 lipca 2014 w Melbourne. Wśród gości jest między innymi były prezydent USA Bill Clinton i minister zdrowia Indonezji Nafsiah Mboi.

W piątek 18 lipca 2014 delegaci na konferencję zostali poinformowani, że około stu z ich kolegów zginęło na pokładzie samolotu - podały dzienniki "The Australian" i "Sydney Morning Herald".

"To społeczność, w której pojedyncze osoby przenoszą góry. Jest to też społeczność, która często w tragiczny sposób traci swoich członków" - powiedział szef organizacji non-profit do walki z HIV/AIDS działającej w Afryce i Ameryce Południowej, Jonathan Quick.

Według "Sydney Morning Herald" wśród ofiar katastrofy jest Holender Joep Lange, były prezes międzynarodowego stowarzyszenia do walki z AIDS, który od 30 lat poświęcał się badaniom wirusa HIV i przeciwdziałaniem AIDS. Pracował on przede wszystkim nad rozwojem terapii antyretrowirusowej.
- Joep nigdy nie uznawał, że coś jest niemożliwe - wspomina bliski współpracownik zmarłego naukowca David Cooper.

- Znowu jesteśmy zdruzgotani podobną tragedią - powiedział jeden z badaczy zajmujących się tematyką zdrowia Clive Aspin, wspominając śmierć pioniera badań nad AIDS Jonathana Manna, który także zginął w katastrofie lotniczej 16 lat temu.
- Nastrój w czasie konferencji w Melbourne będzie bardzo ponury. Szczególnie dotknie tych, którzy jeździli na te konferencje od lat.

Wśród ofiar katastrofy na wschodzie Ukrainy jest wielu ważnych specjalistów od HIV/AIDS oraz rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Glenn Thomas. Jak podaje "The Guardian", w katastrofie zginął również znany holenderski działacz organizacji Stop Aids Now! Pim de Kuijer.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się w czwartek 17 lipca 2014 na wschodzie Ukrainy. W samolocie było łącznie 298 osób, 173 Holendrów, 44 Malezyjczyków, 27 Australijczyków, 12 Indonezyjczyków i 9 Brytyjczyków. Wszyscy zginęli. Przedstawiciele amerykańskich władz uważają, że maszyna została strącona rakietą ziemia-powietrze.(pap)