- Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w naszym kraju sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego  i zawodowego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej. Nasze ponad 15-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej pokazuje, że powinna ona uwzględniać również pomoc dla opiekunów. Głęboko wierzę, że nasz program CSR, zakładający cykliczne warsztaty dla tej grupy osób, wpłynie nie tylko na poprawę rodzinnych kompetencji opiekuńczych, ale również wesprze opiekunów  w tej jakże odpowiedzialnej roli – mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

Pierwszy z cyklu warsztatów odbędzie się w sobotę 23 kwietnia 2016 w ośrodku MEDI-system Mazowia w Warszawie. Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści MEDI-system z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. 

Czytaj: Eksperci: rehabilitacja jest „lekiem” dla mózgu>>>

Szacuje się, że w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi (ponad 90 procent przypadków).  Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w naszym kraju dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 miliony. Według Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia Polskę w czołówce Unii Europejskiej. To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki. 

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku. Oferuje ponad 700 miejsc w siedmiu nowoczesnych ośrodkach na Mazowszu i na Śląsku. Z oferty tej największej w Polsce sieciowej firmy w zakresie usług opieki długoterminowej skorzystało dotychczas ponad 10 000 pacjentów. 

Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych. Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, z zaburzeniami poznawczymi, w przebiegu choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych. Usługi MEDI-system są kierowane do osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie.  Od 1 stycznia 2016 roku MEDI-system jest częścią europejskiej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 9 krajach, między innymi we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów \\\
    \\\\
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • \\\\
  • darmowa wysyłka od 50 zł
  • \\\
\\\