Skutecznym wsparciem terapii interdyscyplinarnej jest system RehaCom – rehabilitacja funkcji poznawczej wspomagana komputerowo.

W przypadku udaru, gdy stan pacjenta jest już stabilny, kluczową rolę odgrywa tzw. rehabilitacja wczesna, która zapobiega powikłaniom i przeciwdziała unieruchomieniu i innym niepożądanym następstwom udaru. 

W chorobie Alzheimera stosuje się terapie funkcji poznawczych, których celem jest spowolnienie rozwoju choroby. Oba schorzenia dotyczą coraz młodszych, nawet kilkunastoletnich osób. 

- W ostatniej dekadzie w stopniu bezprecedensowym spadała średnia wieku zachorowalności na udar mózgu. Mamy coraz więcej pacjentów w wieku 25-35 lat, a pacjent po 40. roku życia już właściwie nie dziwi. Jeszcze do niedawna te liczby były podwyższone o około 20 lat. Choroba Alzheimera jest już dziś najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 60 roku życia. Dlatego tak istotne są postępy we wczesnym diagnozowaniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, a także rozwój metod leczenia i rehabilitacji. W obu schorzeniach najlepsze efekty daje interdyscyplinarna terapia funkcjonalna, prowadzona przez zespół wykwalifikowanych ergoterapeutów, terapeutów zajęciowych oraz psychologów, która dzięki całościowej stymulacji działań i aktywności pacjenta pozwala na stopniowy powrót do sprawności – mówi Sebastian Grzechnik, afazjolog i neurologopeda MEDI-system.

Powszechnie wiadomo, że żadna technologia nie zastąpi pracy terapeuty i bezpośredniego kontaktu  z pacjentem, jednak specjaliści chętnie korzystają z programów komputerowych wspomagających rehabilitację. Tym bardziej, że w pewnych warunkach terapia może być kontynuowana przez rodzinę  w domu. Jedną ze specjalistycznych terapii procesów poznawczych (w tym pamięci, myślenia oraz funkcji językowych) jest RehaCom - zbiór metod i treningów przeznaczonych dla osób z zaburzeniami pamięci, uwagi i koncentracji, logicznego myślenia, percepcji i kojarzenia, funkcji poznawczych po udarze.

Czytaj: Choroby mózgu największym wyzwaniem zdrowotnym>>>

To jedno z podstawowych narzędzi terapeutycznych wspomagających działania rehabilitacyjne w Ośrodku Ostrowia, specjalizującym się w rehabilitacji i opiece nad pacjentami z chorobami otępiennymi. W przypadku zaburzeń spowodowanych uszkodzeniem mózgu bardzo ważne jest wczesne oddziaływanie terapeutyczne, a także dostosowanie trudności zadań do możliwości chorego. 

- Zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, podparte wieloletnim doświadczeniem całego zespołu, to podstawa kluczowego procesu diagnostycznego, ale także planowania wdrażanej terapii. Tylko specjalistyczna i skoncentrowana na mechanizmie zaburzeń praca może przynieść oczekiwane efekty. RehaCom pozwala nam nie tylko na wdrożenie najpotrzebniejszych w danym momencie procedur, ale także na stopniowe zwiększanie ich stopnia trudności. Ma także wymiar kontrolny i pozwala na systematyczną ocenę i weryfikację naszych ćwiczeń. Technologia ta sprawdza się w praktyce jako uzupełnienie świadomych i starannie realizowanych założeń terapeutycznych – dodaje Sebastian Grzechnik.

W opiece nad pacjentami z chorobami otępiennymi niezwykle istotne jest dbanie o ich bezpieczeństwo, ale ogromne znaczenie mają też programy aktywizujące i terapie wspomagające. Coraz powszechniejsze stają się metody, takie jak dogoterapia, muzykoterapia czy arteterapia, które są z powodzeniem stosowane w ośrodkach opieki MEDI-system. 

Doświadczenie pokazuje, że terapia z udziałem zwierząt ma niezwykle pozytywny wpływ na proces leczenia i aktywizacji seniorów. Jak podkreśla Anna Sobolewska, dyrektor ośrodka MEDI-system OSTROWIA: „Kontakt z psem wymaga podjęcia konkretnych działań (karmienie, czesanie, spacer), jak również rozmowy z jego opiekunem. Ta często wywołuje wspomnienia, które przełożone na słowa są doskonałym ćwiczeniem logicznej wypowiedzi”. Wkrótce w tym podwarszawskim ośrodku w terapię włączą się kolejne zwierzęta – tym razem będą to lamy zwane „zwierzętami, które niosą spokój”. Alpakoterapia doskonale sprawdza się bowiem jako element wspomagający rehabilitacji ruchowej i umysłowej, powodując poprawę samopoczucia zarówno pacjentów, jak i opiekunów.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów \\\
    \\\\
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • \\\\
  • darmowa wysyłka od 50 zł
  • \\\
\\\