Pytanie
 
Czy podczas wykonywania transportu sanitarnego chorego - nieletniego dziecka, może przebywać w nim również matka?
 
Odpowiedź
 
Brak jest bezpośrednich uregulowań prawnych związanych z transportem sanitarnym dziecka z rodzicem bądź opiekunem prawnym. Jednak, jeżeli warunki na to pozwalają możliwe jest, aby rodzic jechał wspólnie z dzieckiem.
 
Uzasadnienie
 
Brak jest bezpośrednich przepisów, które regulowałyby problem dotyczący transportu dziecka wraz z rodzicem.

Kwestie związane z tym pytaniem regulują przepisy:
- ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z.;
- ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) dalej u.p.p;
- ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.) – dalej k.r.o.

Z artykułu 41 u.ś.o.z. wynika, że świadczeniobiorcy, na podstawie zlecenia lekarskiego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego - w przypadku dysfunkcji ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia - do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa kiedy i na jakich warunkach ubezpieczonemu przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym również lotniczego. Transport sanitarny przysługujący świadczeniobiorcom w ramach art. 41 u.ś.o.z. nie jest świadczeniem zdrowotnym, zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 5 pkt 38 u.ś.o.z. jest świadczeniem towarzyszącym, a tym samym mieści się w pojęciu świadczenia opieki zdrowotnej.

Transport sanitarny dzielimy następująco:
1. transport systemu ratownictwa medycznego;
2. transport sanitarny w POZ;
3. transport sanitarny daleki w POZ.

Zgodnie z w art. 21 ust. 1 i ust. 2 u.p.p. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska dla pacjenta. Jednakże to uprawnienie może być ograniczone przez lekarza (lub innego pracownika wykonującego zawód medyczny) w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Zauważyć należy, iż przepis art. 21 u.p.p. odnosi się do świadczeń zdrowotnych, a nie świadczeń opieki zdrowotnej. Jednakże mając na uwadze przepisy Kodeksu rodzinnego, uzasadnione jest przyjęcie, że rodzic może towarzyszyć dziecku również w czasie transportu sanitarnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje w art. 92, że rodzicom przysługuje władza rodzicielska do uzyskania pełnoletności przez dziecko, natomiast art. 95 k.r.o. wskazuje, że władza rodzicielska to m.in.: piecza nad dzieckiem. To pozwala przyjąć, iż w ramach opieki nad dzieckiem, możliwy jest transport sanitarny dziecka wraz z rodzicem, chyba że zachodzą przesłanki go uniemożliwiające np.: brak miejsca w karetce (ilość osób - na przewóz ilu jest karetka zarejestrowana), konieczność wykonywania zabiegów medycznych w karetce. Odmowa zabrania rodzica do karetki może nastąpić w sytuacjach wskazanych w art. 21 ust. 2 u.p.p. Należy dążyć do sytuacji, aby rodzić mógł jechać wraz z dzieckiem, z uwagi na komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

 
Odpowiedź pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie