W piątek 12 lutego 2016 uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budynek Centrum. Zajęcia studentów mają rozpocząć się w nim w 2018 roku.
 
 - Nie ma nowoczesnego Uniwersytetu Medycznego bez centrum symulacji. Ten sposób nauczania już wkroczył do Stanów Zjednoczonych i Europy, my też musimy go wprowadzić. Pozwoli lepiej kształcić studentów, szybciej będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności. To będzie jakby pełnoprofilowy symulowany szpital – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Andrzej Drop.
 
- Na wyposażenie Centrum w sprzęt symulacyjny uzyskaliśmy 21 mln zł z Unii Europejskiej, natomiast sam budynek będzie kosztował ponad 27 mln zł. Całość kosztów wyniesie około 50 mln zł. Budynek wznosimy z własnych środków, będziemy starali się o dofinansowanie z budżetu państwa, może też z funduszy unijnych, ale decyzję o budowie musieliśmy już podjąć, żeby wykorzystać środki europejskie na wyposażenie – dodał Drop.
 
W centrum symulacji praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci różnych kierunków studiów medycznych. Będą oni mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później w rzeczywistości, jako lekarze czy ratownicy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się posługiwać nowoczesną aparaturą.
 
W nowym budynku będą sale operacyjne, pracownie symulacji położniczych, pediatrycznych i pielęgniarskich. Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. Stanie tam symulator ambulansu, będzie aparatura do intensywnej terapii.
 
W nowym obiekcie studenci będą zdawali egzaminy warunkach z umiejętności klinicznych w warunkach zbliżonych do realnych zabiegów.
 
 
- Czynnościom studentów będą przyglądali się trenerzy, będą one też rejestrowane w technice trójwymiarowej, a następnie szczegółowo analizowane. Od czterech lat mamy już małe centrum symulacji, przynoszące nowe doświadczenia. Wiemy, że dzięki ćwiczeniom fantomowym studenci pewniej czują się w kontaktach z pacjentami – zaznaczył Drop.
 
Nowy budynek będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej 3,7 tys. mkw. Stanie przy ulicy Chodźki, w kampusie Uniwersytetu Medycznego, obok największego lubelskiej lecznicy, Szpitala Klinicznego nr 4. Wykonawcą jest spółka Skanska.
 
Na czterech wydziałach i piętnastu kierunkach lubelskiego Uniwersytetu Medycznego kształci się 6,7 tysiąca studentów. Uczelnia zatrudnia ponad 1,2 tysiąca nauczycieli akademickich, w tej liczbie 118 profesorów tytularnych. Łącznie z trzema szpitalami klinicznymi Uniwersytet zapewnia pracę 8 tysięcy osób. (pap)
 
Zmiany w ordynacji lekarskiej - SZKOLENIE
  • rzetelna i aktualna wiedza