Każde ze szkoleń będzie trwało 8 godzin a uczestniczyć w nich będą mogli wszyscy chętni, którzy poświęcą na jego rzecz jeden z wolnych dni lub wezmą z tego tytułu urlop. Szkolenia będą okazją do podniesienia poziomu posiadanej już wiedzy i rozwinięcia umiejętności, a także przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy, które wszyscy pracownicy MPK-Łódź poznają podczas kursów motorniczych czy kursów BHP.

Szkolenia będą odbywały się od stycznia (pierwsze będzie miało miejsce 29 stycznia 2016) do czerwca 2016. Po ich zakończeniu MPK-Łódź planuje zorganizowanie konkursu na najlepszego ratownika. 

Program szkoleń obejmuje między innymi RKO osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia z użyciem AED, pierwszą pomoc przy zadławieniach, omdleniach, krwotokach, pierwszą pomoc przy ataku epilepsji, zawale serca, udarze mózgu oraz wywiad SAMPLE i przekazywanie informacji zespołowi medycznemu. Podczas szkoleń omawiane będą także  autentyczne przypadku, podczas których pracownicy MPK ratowali życie. 

Czytaj: 100 tysięcy osób rocznie można byłoby uratować dzięki pierwszej pomocy>>>

3 pojazdy Nadzoru Ruchu MPK-Łódź wyposażone są w AED, dodatkowo jeden defibrylator znajduje się w Punkcie Obsługi Klienta przy ulicy Tramwajowej. W planach firmy jest wyposażenie w ten sprzęt wszystkich zajezdni i zakładów MPK-Łódź.