- Oczekuję, że na początku czerwca uzyskamy ostateczną decyzję dotyczącą planu restrukturyzacji przez Ministerstwo Skarbu Państwa - podkreślił Banach w czwartek 16 kwietnia 2015 na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Banach, który objął stanowisko w lutym 2014 roku, podjął się wprowadzenia w zadłużonej placówce planu restrukturyzacji opracowanego w oparciu o audyt i analizę PriceWaterhouseCoopers (PwC) - firmy wyłonionej uprzednio w przetargu. W kwietniu 2015 plan został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i przekazany do akceptacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Jak wyjaśnił dyrektor, instytut – obok działalności naukowej - prowadzi działalność leczniczą i z niej pochodzi około 95 procent jego przychodu, a więc może być traktowane jak przedsiębiorstwo.
- To otworzyło dla nas furtkę skorzystania z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości Ministerstwa Skarbu Państwa - wyjaśnił.

Czytaj: Projekt Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trzecią najciekawszą inwestycją 10-lecia >>>

Jak zaznaczył Banach, ostateczna decyzja o sumie dofinansowania należy do Ministerstwa, na pewno jednak będzie się ona składała z dwóch części: pożyczki i dotacji. Zabezpieczeniem pożyczki ma być około 37 ha gruntów, które placówka dzierżawi.

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Skarbu o uwłaszczenie. Wartość gruntów może sięgać nawet 200 mln zł, niestety, zabezpieczeniem kredytu może być tylko ta ich część, na której nie jest prowadzona działalność medyczna, a więc będziemy mogli uzyskać dzięki nim 30-35 mln zł - dodał.

Dyrektor ICZMP liczy na to, że resztę funduszy na spłatę wierzycieli otrzyma w ramach dotacji. Jak podkreślił, uzyskanie dotacji będzie możliwe jedynie wtedy, gdy placówka spełni ściśle określone warunki zawarte na kilkunastu stronach planu restrukturyzacyjnego. Banach ocenia, że restrukturyzacja instytutu zajmie od 5 do 7 lat, zaś pieniądze będą w tym czasie spływać sukcesywnie po realizacji konkretnych punktów planu.

Jak zaznaczył - w opinii PwC - bez względu na to, jakie działania restrukturyzacyjne zostaną podjęte w ICZMP, bez finansowej pomocy zewnętrznej "Matka Polka" nie ma szansy na uzyskanie płynności finansowej w ciągu najbliższych dwóch lat. Roczne koszty obsługi długu szpitala wynoszą obecnie około 20 mln zł.
- Na razie udało nam się osiągnąć tyle, że nie bierzemy nowych pożyczek i nie brniemy w błędne koło. W skali roku udało nam się osiągnąć oszczędności około 15-20 mln zł, ale to nie zmniejsza długu - dodał.

Na początku roku 2014 liczba etatów w ICZMP sięgała ponad 2100. Obecnie została zredukowana o około 130. Według dyrekcji, przede wszystkim dotyczyły one części administracyjnej, powielania się stanowisk i kompetencji, w bardzo niewielkim stopniu - lekarzy i pielęgniarek.

Jak wyjaśnił Banach, ważnym aspektem restrukturyzacji jest rozwój działalności leczniczej i naukowej, dlatego nie będzie ona wiązać się ze zwolnieniami na dużą skalę. Do czerwca 2016 roku planowane jest uruchomienie w ICZMP nowych kierunków działalności medycznej.

Jednym z nich ma być rozwój usług w ramach pakietu onkologicznego. Pod koniec ubiegłego roku szpital wprowadził procedury chemioterapii nowotworów jajnika macicy i sutka.
- Chcemy to rozwijać i być najlepszym ośrodkiem pod tym względem w regionie, a może nawet w Polsce - zaznaczył Banach.

Ze środków UE szpital chce przeprowadzić modernizację apteki, po to, by na miejscu przygotowywać chemioterapeutyki (obecnie sprowadza je ze szpitala w Radomsku). ICZMP ma być także ośrodkiem o najwyższej referencyjności w dziedzinie leczenia u dzieci guzów mózgu i nowotworów układu kostnego, nowotworów układu moczowo-płciowego i endokrynnego.

W połowie przyszłego roku dyrekcja chce uruchomić w "Matce Polsce" pierwszy w kraju oddział interny dla kobiet.
- Chcemy zadbać o zdrowie sercowo-naczyniowe kobiet. Będziemy leczyć problemy związane z cukrzycą, nadciśnieniem, zaburzeniami lipidowymi i chorobami serca u kobiet w ciąży oraz w wieku postmenopauzalnym - powiedział Banach.

 

Dyrektor instytutu podkreślił, że utrzymuje kontakt z podobnymi ośrodkami w Niemczech i Włoszech i może liczyć z ich strony na wsparcie w szkoleniu kadry. Jego zdaniem, istnieje rosnące zapotrzebowanie na placówkę wyspecjalizowaną w internie kobiet w ciąży, gdyż Polki coraz później decydują się na potomstwo i przybywa pacjentek z cukrzycą ciążową, zaburzeniami nerkowymi, dysfunkcjami mięśnia sercowego, rytmu serca itp.

- Bardzo nastawiamy się na rozwój fetologii (wewnątrzmaciczna terapia płodu) oraz walkę o zdrowie każdego noworodka. Chcemy jak najlepiej zadbać o wcześniaki z małą masą urodzeniową, z wadami wrodzonymi – także serca - dodał.

Instytut przygotowuje się do otworzenia w październiku 2015 roku najnowocześniejszej i najbardziej kompleksowej – zdaniem Banacha - Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w Polsce. W planach jest otwarcie Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej.

Dyrektor zapowiada też rozwój działalności naukowej. W ciągu ostatniego roku przychody ICZMP z tytułu tej działalności zwiększyły się piętnastokrotnie, Banach ma zamiar ogłosić nabór młodych pracowników naukowych.

ICZMP jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Został utworzony we wrześniu 1997 roku na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, istniejącego od 1988 roku. Placówka składa się z dwóch części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej, dysponuje ponad 900 łóżkami. Rocznie przyjmowanych jest tam ponad 57 tysięcy pacjentów.(pap)

agm/ mhr/