W ramach badań pilotażowych 261 nastoletnich dziewcząt w trzech szkołach średnich brało udział w serii sześciu lekcji na temat obrazu ciała. Jak wykazali psychologowie z zespołu dr Helen Sharpe z King's College w Londynie, w porównaniu z regularnym programem nauczania dodatkowe szkolenie znacząco poprawiło obraz ciała i poczucie własnej wartości dziewcząt.

Szkolenie dotyczyło ideałów piękna, niezdrowych interakcji z innymi - na przykład negatywnego komentowania wagi innych osób - oraz praktycznych sposobów poprawy nastroju i samooceny. Nauczyciele przeprowadzili kurs w trzech finansowanych przez państwo szkołach dla dziewcząt.

Nieakceptowanie wyglądu własnego ciała jest związane z depresją, zaburzeniami odżywiania, nadużywaniem chirurgii plastycznej, otyłością i niezdrowymi metodami odchudzania.

Autorzy badań mają nadzieję, że szkolenia prowadzone przez nauczycieli pozwolą ograniczyć niepożądane zjawiska minimalnym kosztem.

Niektóre szkoły stosują własne programy, jednak ich skuteczność nie została sprawdzona i możliwe, że przynoszą więcej szkody niż pożytku.Jak wynika z raportu przedstawionego brytyjskim parlamencie, już pięcioletnie dziewczynki martwią się swoim wyglądem. W ubiegłym roku brytyjscy posłowie uznali, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym powinny brać udział w obowiązkowych lekcjach dotyczących obrazu ciała i poczucia własnej wartości.