Dyżury zorganizowano we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ poza trzema, które mają 100 procent podpisanych umów: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - przypomniała rzeczniczka NFZ.

Agnieszka Gołąbek dodała, że NFZ wciąż podsumowuje dane dotyczące umów przekazywanych funduszowi w nocy.
- Zbieramy raporty z 16 województw, to wymaga trochę pracy i musi chwilę potrwać, wszystko wymaga potwierdzenia i formalnego sprawdzenia - podkreśliła.

Na dane z NFZ czeka resort zdrowia.
- Umowy wciąż spływają. Nie możemy podać oficjalnych danych, bo na razie ich nie znamy - powiedział w czwartek 1 stycznia 2015 rzecznik ministerstwa Krzysztof Bąk. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o termin ewentualnej konferencji prasowej ministra Bartosza Arłukowicza.

 

 

Podpisanie aneksów przedłużających umowy z NFZ na 2015 rok przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oznacza, że od 2 stycznia 2015 będą one przyjmować pacjentów.

Według danych dostępnych ze środy na czwartek (31 grudnia 2014/1 stycznia 2015), najgorsza sytuacja była w województwie lubuskim, gdzie umowy na 2015 rok aneksowało dotąd około 24 procent placówek POZ.

Zaledwie jedną trzecią (około 34 procent) umów podpisano w województwie opolskim - wynika z przekazanych w środę 31 grudnia 2014 danych tamtejszego oddziału NFZ.

Fundusz uruchomił dla pacjentów z regionu specjalną infolinię, która ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza. Jak informowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk do północy w nocy ze środy na czwartek spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 62.

Do godziny 16.00 w środę do 38 procent zwiększyła się liczba gabinetów POZ, które złożyły aneksy do umów wieloletnich w Podlaskiem. To 91 spośród 238 świadczeniodawców - informował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski.

W województwie warmińsko-mazurskim do środy wieczorem aneksy przedłużające umowy podpisała ponad połowa przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Umowy z NFZ na 2015 rok podpisało ponad 43 procent świadczeniodawców POZ w województwie podkarpackim – poinformował w czwartek 1 stycznia 2015 Dariusz Zieliński z podkarpackiego oddziału Funduszu.

- W regionie spośród 342 podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych na podpisanie kontraktów zdecydowało się 149. Mając na uwadze dobro pacjentów jesteśmy gotowi do podpisania umów z pozostałymi świadczeniodawcami; muszą oni jednak pamiętać, że zmieniły się okoliczności prawne– powiedział Zieliński. Przypomniał, że "oferta złożona przez NFZ była aktualna do północy".

Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że świadczeniodawcy, którzy po tym terminie zdecydują się na podpisanie umów "będą musieli złożyć pełny wniosek na zawarcie umowy".

Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę 31 grudnia 2014 podpisane umowy z NFZ na 2015 rok. W województwie tym świadczenia w zastępstwie lekarza rodzinnego udzielać ma 51 placówek. Dla pacjentów uruchomiono też specjalną infolinię.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Na poziomie 60 procent usługi POZ zabezpieczone zostały w województwie pomorskim.

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie, co oznacza, że podpisano okoo 65 procent umów – wynika z danych opublikowanych w nocy ze środy na czwartek na stronie internetowej dolnośląskiego oddziału NFZ.

W województwie śląskim przedłużonych zostało 72 procent umów NFZ z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej – informowała w środę 31 grudnia 2014 późnym wieczorem rzeczniczka śląskiego oddziału Funduszu. Podpisano też ponad 60 umów na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą.

Z kolei łódzki NFZ podpisał umowy z 77 procent gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 83 procent pacjentów – informowała rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

W województwie świętokrzyskim po 1 stycznia 2015 wszystkie gabinety lekarzy POZ będą udzielały świadczeń medycznych – wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.

Większość przychodni POZ po 1 stycznia 2015 będzie też czynna na Mazowszu i w Małopolsce. Wszystkie - w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. (pap)

Więcej na temat umów na świadczenia POZ w roku 2015 czytaj tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl