- Dla wielu osób ten oddział może być ratunkiem. Zdarzało się, że pacjenci z podwójną diagnozą przebywający w oddziałach psychiatrycznych lub terapii uzależnień czuli się niezrozumiani, nie byli akceptowani przez grupę terapeutyczną i bardzo często z tego powodu rezygnowali z leczenia. Nasz nowy oddział wychodzi naprzeciw ich potrzebom – powiedział rzecznik prasowy szpitala Maciej Bóbr.

Na oddziale prowadzone będą terapie grupowe i indywidualne według planu ustalonego przez lekarzy specjalistów dla każdego pacjenta. Pobyt na tym oddziale wymaga zgody samych zainteresowanych leczeniem i może trwać nawet do roku.

Jak podkreślił Bóbr, otwarcie takiego stacjonarnego oddziału rehabilitacji podyktowane jest rosnącą z roku na rok liczba osób chorujących psychicznie i jednocześnie uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz brakiem na terenie województwa małopolskiego placówki, w której mogłyby one podjąć kompleksowe leczenie.

Zgodnie z kontraktem, jaki Szpital im. Babińskiego podpisał z małopolskim oddziałem NFZ na oddziale będzie 35 łóżek.

Czytaj: Zmiany w umowach dotyczących opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień>>>

Jak poinformowała rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień wartość umowy w pierwszym półroczu to 1 mln 159 tys. zł.
- To jedyny taki oddział w Małopolsce i południowej Polsce, jeden z niewielu w kraju – podkreśliła Kwiecień. Dodała, że Szpital im. Babińskiego od dłuższego czasu nosił się z zamiarem jego otworzenia. - Przekształcanie dużych ośrodków psychiatrycznych o profilu ogólnym, a do takich należy Szpital Babińskiego, w szpitale wysokospecjalistyczne jest związane z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale też wynika z potrzeb społecznych i dostosowania w związku z tym oferty terapeutycznej – dodała.

Szpital Specjalistyczny im. Babińskiego świadczy opiekę psychiatryczną w czterech formach: stacjonarnej, dziennej, ambulatoryjnej i środowiskowej. Liczy około 800 łóżek w oddziałach stacjonarnych i ponad 120 miejsc w oddziałach dziennych. W 2015 roku z leczenia stacjonarnego skorzystało około 8 tysięcy osób, z pobytu na oddziałach dziennych 800 pacjentów, w ambulatorium udzielono 53,5 tysiąca porad i konsultacji. (pap)