Kraków: powstaje nowa siedziba szpitala uniwersyteckiego
W Krakowie-Prokocimiu powstanie nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego. Rząd przeznaczył na dofinansowanie inwestycji 800 mln zł z budżetu państwa. Cały koszt wyniesie 1,2 mld zł. 29 kwietnia 2015 odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego.

- To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierane są teraz w Hiszpanii czy Francji – powiedziała Ewa Kopacz, która była obecna podczas tej uroczystości. - Nie mamy się czego wstydzić w Europie. Posiadamy infrastrukturę na bardzo wysokim poziomie – dodała.
Premier Kopacz podkreśliła, że budowa nowej siedziby szpitala jest doskonałym przykładem, jak odpowiedzialny rząd może łączyć bardzo duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem środków budżetowych.
Czytaj: Kraków: szefowa małopolskiego NFZ dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego >>>
Szefowa rządu zaznaczyła, że nowy szpital będzie nie tylko miejscem leczenia chorych, ale także kształcenia przyszłych lekarzy. Wyraziła nadzieję, że władze Uniwersytetu zrobią wszystko, aby inwestycja została zakończona w terminie.
Planowany termin zakończenia budowy nowej siedziby szpitala to 2019 rok. Placówka będzie posiadać 925 łóżek, 24 sale operacyjne, 27 poradni specjalistycznych, 47 gabinetów zabiegowych. Wartość kosztorysowa szpitala wynosi 1,2 mld zł – w tym środki z budżetu państwa – 800 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.





