Apel dotyczący podjęcia działań na rzecz poprawy warunków kształcenia specjalizacyjnego był motywowany pogłębiającą się luką pokoleniową w gronie lekarzy specjalistów. Według lekarzy sytuacja ta wymaga podjęcia pilnych działań.  Zjazd Lekarzy zaapelował do ministra zdrowia o zwiększenie liczby przyznawanych miejsc specjalizacyjnych w ramach rezydentur i w systemie pozarezydenckim. Apel dotyczył dodatkowego uwzględniania w procesie kontraktowania świadczeń podmiotów leczniczych, które posiadają akredytację do kształcenia specjalizacyjnego. Obok wsparcia finansowego dla jednostek prowadzących kształcenie podyplomowe konieczne jest, według autorów apelu, wprowadzenie systemu motywacyjnego dla kierowników specjalizacji. Krajowy Zjazd

Lekarzy zaapelował także do ministra zdrowia o zwiększenie liczby jednostek szkoleniowych i poprawę finansowania opieki geriatrycznej oraz o przyspieszenie prac nad opracowaniem programów specjalizacji, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz organizacji systemu ochrony zdrowia.

Kolejny apel do ministra zdrowia dotyczył podjęcia działań mających na celu przywrócenie właściwej rangi stanowiska ordynatora w strukturach publicznych podmiotów leczniczych oraz zmianę składu komisji konkursowej na stanowisko ordynatora poprzez obligatoryjne włączenie do jej składu konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie oraz zwiększenie liczby przedstawicieli samorządu lekarskiego.

Lekarze zwrócili się także do ministra zdrowia z apelem, aby w trybie nadzoru nad działalnością Narodowego Funduszu Zdrowia spowodował niezwłoczne anulowanie zarządzenia 74/2013/DSOZ prezesa NFZ z 12 grudnia 2013 roku, które w niedozwolony sposób zmieniło zarządzenie w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana ta polega na umożliwieniu oferentom zastrzeżenia praktycznie wszystkich danych zawartych w ofercie włącznie z ceną ofertową.

Postulowali też wprowadzenie zmian obowiązujących przepisów prawnych, które doprowadzą do ograniczenia czasu pracy lekarzy przeznaczonego na czynności administracyjne i przyczynią się do skrócenia kolejek w ochronie zdrowia.

Apel do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczył natomiast podjęcia jak najszybszych działań w sprawie nowelizacji katalogów JGP, polegającej na stworzeniu jednolitych w skali kraju zasad interpretacji procedur JGP w rozliczeniach z NFZ, obowiązujących w równym stopniu podmioty rozliczające się jak i Fundusz,  wprowadzenie do katalogu JGP właściwego nazewnictwa i opisu procedur, uniemożliwiających dowolność interpretacji zarówno podmiotom wykonującym, jak i Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a zwłaszcza jego organom kontrolnym oraz stałego uzupełniania katalogów o brakujące, niezbędne procedury. „Obecny stan rzeczy polegający na możliwości interpretacji przez organ kontrolny wykonywanych procedur na podstawie wyłącznie własnej oceny kontrolującego doprowadza zbyt często do nakładania niezasadnych kar finansowych w konsekwencji godzących w interes chorego” – stwierdzili lekarze w komunikacie. 

Apele skierowane do Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczyły podjęcia działań zmierzających do ujednolicenia zasad pobierania opłat za wydawanie opinii w sprawach projektów badań klinicznych oraz eksperymentów medycznych przez komisje bioetyczne działające przy okręgowych izbach lekarskich oraz zasad rozliczania opłat pomiędzy poszczególnymi komisjami bioetycznymi w przypadku badań klinicznych wieloośrodkowych oraz o kontynuowanie rozmów z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmiany uregulowań współpracy lekarzy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie wystawiania zaświadczeń ZLA.

Jeden z apeli do Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczył także podjęcia prac nad ustaleniem reguł sprzedaży praktyk lekarskich, zamykanych z powodu przejścia na emeryturę, przy braku następcy.

Praktyczne aspekty dotyczące wyceny świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), wiążące wycenę świadczeń z poziomem ich kosztów zostały szczegółowo przedstawione w opracowaniu: "Wycena usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej", którego autorką jest Monika Raulinajtys-Grzybek. Książka dostępna jest w księgarni Profino.