Według władz medycznych mężczyzna dochodzi do zdrowia, ale pozostanie pod obserwacją.
 
Biznesmen poleciał służbowo na trzy tygodnie do północno-wschodniej Brazylii i wrócił do Korei Płd. na początku marca 2016 - poinformowało Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDCP). Od 16 marca 2016 miał gorączkę, ból mięśni i wysypkę.
 
Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tysiące mikrocefalii prawdopodobnie powiązanych z Ziką.

Czytaj: Wirus Zika groźniejszy niż przypuszczano>>>
 
Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.
 
Obecnie naukowcy podejrzewają, że Zika może mieć związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, które u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.
 
Światowa Organizacja Zdrowia traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Szacowanie kosztów społecznych choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł