Pytanie
 
Czy w związku z treścią art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu kierowania osób do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania odpłatności za pobyt w tych zakładach kombatant lub inwalida wojenny, albo inwalida wojskowy powinien być przyjęty do zakładu opiekuńczo-leczniczego poza kolejnością jeśli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w § 5 wspomnianego rozporządzenia?

§ 5. W przypadkach nagłych, wynikających ze zdarzeń losowych i uzasadnionych stanem zdrowia, na wniosek lekarza, o którym mowa w § 2 ust. 1, może być wydane skierowanie do zakładu na czas określony bez zachowania określonego trybu, a przyjęcie do zakładu może nastąpić poza kolejnością.

 
Odpowiedź
 
Tak. Podstawę prawną do uzyskiwania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych poza kolejnością stanowi art. 47c ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. Obecnie zasady kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. poz. 731) i chociaż nie określa ono zasad przyjmowania pacjentów uprawnionych poza kolejnością priorytetowe znaczenie będzie miał w tej sytuacji przepis ustawy.

Przykłady

W przypadku świadczeń, które nie są udzielane w dniu zgłoszenia i udzielane są według kolejności zgłoszeń w oparciu o listę oczekujących na świadczenie, osobie uprawnionej powinno być udzielone świadczenie w pierwszym możliwym terminie, w którym świadczeniodawca będzie mógł udzielić tego świadczenia. Nie oznacza to, że świadczenie będzie udzielone, a w tym przypadku przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego nastąpi w dniu zgłoszenia, albowiem niejednokrotnie wykonanie świadczenia bądź przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego może zależeć od szeregu innych czynników o charakterze medycznym lub organizacyjnym.
 
Uzasadnienie
 
Zgodnie z art. 47c u.ś.o.z. osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1 u.ś.o.z., inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Uregulowanie to zostało wprowadzone ustawą z 24 sierpnia 2007 roku, zmieniającą ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych od 29 września 2007 roku i zmierza do otoczenia szczególną opieką tej grupy osób. Praktycznie oznacza to, że do tych osób nie mają zastosowania postanowienia przepisów art. 20 i następne u.ś.o.z., jak również inne uregulowania dotyczące kolejności dostępu do świadczeń, w tym również postanowienia art. 6 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.). W stosunku do tych osób nie stosuje się procedury zapisu na listę oczekujących według kryterium kolejności zgłoszenia. Skorzystanie ze świadczeń poza kolejnością wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzającego fakt, że osobą ubiegającą się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest inwalida wojenny lub wojskowy.

Od 18 maja 2014 roku w związku z nowelizacją u.ś.o.z. z 14 marca 2014 roku o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 496), przepis ten został doprecyzowany. Zgodnie z obecnym brzmieniem korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Co do zasady świadczeniodawca udziela tych świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia, natomiast gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Ponadto, obecnie, zgodnie z art. 47c ust. 5 u.ś.o.z. w miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o powyższych uprawnieniach.
 
 Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie