Do grona szpitali, które zadeklarowany stosowanie Karty dołączyło sześć placówek. Pięć z nich to szpitale publiczne: ZOZ „Szpitala Powiatowego” w Sochaczewie, Szpital Specjalistyczny Inflancka w Warszawie, Szpital Powiatowy w Zawierciu, Regionalny Szpital w Kołobrzegu i Szpital im. S. Leszczyńskiego w Katowicach. Stosowanie Karty zadeklarował też Eskulap Bis s.c. E. Molska, S. Molski Szpital Eskulap Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń z Osielska.

Okołooperacyjna Karta Kontrolna została opracowana przez specjalistów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na podstawie formularza Surgical Safety Checklist zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia w ramach inicjatywy "Bezpieczna chirurgia ratuje życie". 

W roku 2011 roku minister zdrowia wydał komunikat, w którym rekomendował stosowanie  Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej podczas zabiegów chirurgicznych w celu zapobiegania ewentualnym zdarzeniom niepożądanym. Stosowanie Karty poparły także organizacje: Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce.

Pełna lista szpitali stosujących Okołooperacyjną Kartę Kontrolni jest dostępna na stronie CMJ.

Czytaj więcej na temat GRC:

GRC ważne również dla placówek medycznych >>>

Compliance to efektywność wszystkich szczebli organizacji szpitala >>>

GRC: potrzebny jest ranking efektywności szpitali >>>