Szpital proponuje dogodne umowy kontraktowe, w których lekarz decyduje o czasie pracy według uzgodnionych lub wynegocjowanych stawek. Placówka deklaruje także pomoc w znalezieniu lub zapewnieniu mieszkania.

Działalność oddziału wewnętrznego szpitala w Kluczborku została zawieszona 5 stycznia 2018 roku. Czasowe zawieszenie ma potrwać do 1 lutego 2018 roku, jednak wznowienie działalności nastąpi pod warunkiem, że znajdą się chętni do pracy lekarze.

Szpital uzasadnił decyzję dotyczącą zawieszenia działalności oddziału odejściem dwóch lekarzy i w związku z tym z brakiem obsady koniecznej do prawidłowego funkcjonowania jednostki.

W związku z zawieszeniem działalności oddziału wstrzymane są przyjęcia planowe na oddział chorób wewnętrznych, przyjmowani są tylko pacjenci w stanach zagrożenia życia.

Według zapewnień kierownictwa placówki pozostałe oddziały szpitala, czyli laryngologiczny, chirurgii ogólnej, ginekologii z położnictwem, pediatrii, a także izba przyjęć, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne działają bez zmian.

Na środę 17 stycznia 2018 zaplanowano sesję rady powiatu kluczborskiego, podczas której będą omawiane problemy ochrony zdrowia i na którą zaproszono parlamentarzystów z sejmowej komisji zdrowia, przedstawicieli rządu i organizacji zajmujących się tymi zagadnieniami.

Szpital w Kluczborku jest drugą w województwie opolskim placówką, która zawiesiła działalność oddziału. Decyzja taka została podjęta także w szpitalu w Oleśnie, również dotyczyła ona oddziału wewnętrznego. Również tutaj powodem był brak lekarzy.

Problemy z obsadą dyżurów dotykają wielu szpitali. Wynika to między innymi z wypowiadania umów dotyczących klauzuli opt-out zarówno przez rezydentów jak i lekarzy specjalistów.

Aby umożliwić kierującym placówkami elastyczne planowanie dyżurów i lepsze wykorzystanie kadr medycznych Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekty rozporządzeń, które pozwalają łączyć dyżury i pracę w różnych jednostkach organizacyjnych szpitala (oddziałach, poradniach itd.). Na razie trwają prace legislacyjne nad tymi rozwiązaniami.

 [-DOKUMENT_HTML-]